Koronawirus w Polsce. Są kolejne ofiary śmiertelne i nowe zakażenia

Minsterstwo Zdrowia podało najnowszy raport dotyczący koronawirusa w Polsce. Mamy 268 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia. Zmarło 13 osób.
Zobacz wideo

Mamy 268 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia z z województw: mazowieckiego (128), wielkopolskiego (48), łódzkiego (29), śląskiego (18), małopolskiego (16), opolskiego (11), podkarpackiego (6), podlaskiego (3), zachodniopomorskiego (3), dolnośląskiego (3), lubuskiego (2), lubelskiego (1). Zmarło 13 osób. Osoby zmarłe były w wieku od 65 do 94 lat, ośmiu mężczyzn i pięć kobiet. Jak zaznaczył resort, wszyscy mieli choroby współistniejące.

Liczba zakażonych koronawirusem: 6356/208 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Ministerstwo Zdrowia rano 11 kwietnia poinformowało o nowych statystykach: 133 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło kolejnych 14 osób, łącznie 6088 przypadków i 195 zgonów. Byli to pacjenci z woj. śląskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego, podlaskiego, opolskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego.

W piątek (10 kwietnia) resort zdrowia informował o 380 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz siedmiu osobach, które zmarły. Byli to pacjenci od 69 do 88 lat, między innymi z Poznania, Bolesławca, Krakowa i Lublina.

Koronawirus w Polsce. Zakaz wychodzenia z domu i inne obostrzenia

Na razie ani rządzący, ani eksperci nie precyzują, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. W poniedziałek (6 kwietnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki informował, że szczyt choroby wciąż jeszcze przed nami. Jak mówił, przyjdzie on "może w maju, może w czerwcu". Z kolei w czwartek (9 kwietnia) poinformowano o przełożeniu matur i egzaminów ósmoklasistów. Na razie nie wiadomo, na kiedy - zastrzeżono jednak, że odbędą się one nie wcześniej niż w czerwcu.

Do 19 kwietnia obowiązują w Polsce liczne obostrzenia dotyczące m.in. przemieszczania się, działalności sklepów czy punktów usługowych. Zamknięte są m.in. hotele, bulwary czy parki.  Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą bez obecności opiekuna przebywać poza domem. W sklepie mogą przebywać tylko 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Natomiast w godzinach 10-12 w sklepach, aptekach czy drogeriach mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. 

Koronawirus w Polsce. Będzie nakaz zakrywania ust i nosa

Od 16 kwietnia w Polsce będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką.  Jednak należy pamiętać, że obywatele mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, jak np. wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem. Ograniczono też zgromadzenia - do maksymalnie dwóch osób. Nowe obostrzenia obowiązują na razie do 11 kwietnia. Za ich łamanie grozić będzie kara nawet do 5 tys. zł. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM