Największy samolot na świecie wylądował w Warszawie. Dostarczył środki potrzebne do walki z koronawirusem

Antonov An-225 Mriya, największy transportowy samolot na świecie, tuż przed godziną 10 wylądował na płycie Lotniska Chopina w Warszawie. Maszyna dostarczy sprzęt zabezpieczający, niezbędny do walki z koronawirusem.
Zobacz wideo

"Wypełniony po brzegi An-225 właśnie ruszył z Chin. Do końca trwała walka o załadunek. To naprawdę nie było proste zadanie" - napisał w poniedziałek przed południem Marcin Chludziński, prezes KGHM. To właśnie ta spółka razem z Lotosem zamówiła w Chinach środki ochrony do walki z koronawirusem. Chludziński dodał, że jest to pierwsza operacja samolotu AN-225 w walce z Covid-19, a kolejne odbędą się m.in. do Francji.

Relacja na żywo z Lotniska Chopina

Samolot Antonov An-225 Mriya wylądował na Lotnisku Chopina przed godziną 10. Przygotowano specjalną transmisję z wydarzenia.

Antonov An-225 Mriya to największy samolot na świecie. Maszyna ma ponad 84 metry długości, napędzany jest sześcioma silnikami odrzutowymi.  Samolot Antonov An-225 Mriya został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Powstał w 1988 roku, w czasach ZSRR w zakładach lotniczych Aviant. Jest tak duży, że na swoim grzbiecie jest w stanie przewieźć prom kosmiczny, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych. Obecnie An-225 Mriya jest używany komercyjnie od 2001 r. przez ukraińskie linie Antonov Airlines do transportu ciężkich ładunków. Maszyna gościła w Polsce w 2003 i w 2005 roku, ale nigdy jeszcze nie lądował w stolicy. Wcześniej samolot przywoził ładunki do Poznania i Katowic.

TOK FM PREMIUM