Koronawirus w Polsce. Są kolejne ofiary śmiertelne i nowe zakażenia

Ministerstwo Zdrowia podało poniedziałkowy raport dotyczący koronawirusa. Jest 13 kolejnych ofiar śmiertelnych i 260 nowych zachorowań.
Zobacz wideo

W poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 260 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw: wielkopolskiego (86), śląskiego (33), mazowieckiego (24), łódzkiego (22), opolskiego (20), podlaskiego (16), małopolskiego (14), dolnośląskiego (12), zachodniopomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), lubelskiego (6), podkarpackiego (4) oraz pomorskiego (4).

Łączna suma potwierdzonych przypadków na koronawirusa w Polsce wzrosła 6934.

Ponadto resort zdrowia poinformował o 13 osobach, które w ciągu ostatniej doby zmarły z powodu koronawirusa. Czworo z nich to pacjenci z Poznania (89-letnia kobieta, 79-letnia kobieta, 76-letni mężczyzna, 72-letni mężczyzna i 98-letnia kobieta). Oprócz nich to także 78-letni i 76-letni mężczyźni z Łańcuta, trzy osoby z Raciborza, jedna z Jeleniej Góry, jedna z Warszawy i jedna z Krakowa.

"Większość osób miała choroby współistniejące" - poinformowało ministerstwo. W sumie liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa w Polsce wzrosła do 245.

Przypomnijmy, dzień wcześniej - w Niedzielę Wielkanocną odnotowano 318 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły zaś 24 osoby, w tym aż sześć z Warszawy i siedem z Radomia. 

W sobotę 11 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 401 nowych zakażonych i 27 zmarłych osobach.

Koronawirus w Polsce. Zakaz wychodzenia z domu i inne obostrzenia

Na razie ani rządzący, ani eksperci nie precyzują, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. W poniedziałek (6 kwietnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki informował, że szczyt choroby wciąż jeszcze przed nami. Jak mówił, przyjdzie on "może w maju, może w czerwcu". Z kolei w czwartek (9 kwietnia) poinformowano o przełożeniu matur i egzaminów ósmoklasistów. Na razie nie wiadomo, na kiedy - zastrzeżono jednak, że odbędą się one nie wcześniej niż w czerwcu.

Do 19 kwietnia obowiązują w Polsce liczne obostrzenia dotyczące m.in. przemieszczania się, działalności sklepów czy punktów usługowych. Zamknięte są m.in. hotele, bulwary czy parki.  Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą bez obecności opiekuna przebywać poza domem. W sklepie mogą przebywać tylko 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Natomiast w godzinach 10-12 w sklepach, aptekach czy drogeriach mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia.

Koronawirus w Polsce. Będzie nakaz zakrywania ust i nosa

Od 16 kwietnia w Polsce będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką. Jednak należy pamiętać, że obywatele mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, jak np. wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem. Ograniczono też zgromadzenia - do maksymalnie dwóch osób. Nowe obostrzenia obowiązują na razie do 11 kwietnia. Za ich łamanie grozić będzie kara nawet do 5 tys. zł. 

Koronawirus pojawił się w chińskim Wuhan pod koniec grudnia ubiegłego roku. Od tamtej pory na całym świecie liczba zakażonych wyniosła blisko 1,9 mln osób, (i szybko rośnie). W tym ponad 116 tysięcy osób zmarło, a blisko 440 tysięcy - wyzdrowiało. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM