Polski wynalazek za niecałe 200 zł pomoże chronić medyków przed koronawirusem. Pomysł spodobał się w USA i Kanadzie

To nie jest lekarstwo na koronawirusa, ale mam nadzieję, że ten wynalazek zwiększy bezpieczeństwo ludzi z pierwszej linii frontu: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych bezpośrednio narażonych na kontakty z osobami zakażonymi - mówi doktor Marcin Kaczor, kierownik Centrum Symulacji Medycznych, prezentując projekt "namiotu barierowego". - I może skończę w więzieniu, bo jeszcze czekamy na dokumenty, a namiot już trafił do produkcji, ale pójdę siedzieć ze świadomością, że chciałem dobrze - żartuje pomysłodawca.
Zobacz wideo

Liczba zakażeń wśród personelu medycznego należy w Polsce do najwyższych w Europie. Zakażeni są głównie pracownicy "zwykłych", a nie zakaźnych szpitali - ci, którzy nie mają dostępu do środków ochrony indywidualnej. Patent, który powstał w Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, może zmienić fatalne statystyki. - To klasyczny przykład tego, że potrzeba jest matką wynalazków - mówi autor koncepcji, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, kierownik Centrum, doktor Marcin Kaczor. 

Namiot barierowy - jak to działa?

Choć pomysł narodził się zaledwie trzy tygodnie temu, produkcja namiotu właśnie rusza, a sam projekt wzbudził zainteresowanie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. - Założenie było takie, żeby to działało jak zwykły namiot plażowy. Wyciągam urządzenie z torby foliowej i jednym ruchem ręki je rozkładam. U dołu jest pasek z samoprzylepną folią, dzięki czemu można namiot przymocować do podłoża, łóżka, stołu operacyjnego. To gwarantuje szczelność i stabilizuje namiot, tak że pacjenta można w łóżku posadzić. Całość uzupełniają rękawy, do których lekarz może włożyć ręce i wykonywać zabiegi w obrębie twarzy i klatki piersiowej pacjenta, np. intubację - tłumaczy dr Kaczor. Zaznacza, że namiot nie zastępuje innych zabezpieczeń, tylko je uzupełnia. To dodatkowa bariera między osobą zakażoną a lekarzem - chroni przed niekontrolowanym atakiem kaszlu, prychnięciem, kichaniem.

To nie jedyna funkcjonalność urządzenia - namiot ułatwi międzyszpitalny i lotniczy transport zakażonych. Pomoże też przewozić pacjentów z oddziału na oddział. - To, co wydaje nam się dość obiecujące, choć jeszcze tego nie testowaliśmy, to możliwość zastosowania namiotu na przykład podczas tomografii komputerowej. Ma to o tyle znaczenie, że czyszczenie pracowni tomograficznej jest długotrwałe i żmudne. Być może uda się ten czas skrócić - dodaje dr Kaczor.

Wynalazca testuje na sobie

Szef Centrum swój wynalazek postanowił przetestować najpierw na sobie. - Chciałem oszczędzić komuś doznań, których sam nie doświadczyłem i sprawdzić, czy to dobry pomysł - mówi. Jak było? - Jest się zamkniętym w takiej kuli. Osoby z otoczenia są dobrze widoczne, za to słabiej je słychać, zwłaszcza jeśli ma się na twarzy maskę z tlenem - relacjonuje. Namiot testowali również pracownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zarówno oni jak i Konsultant Krajowy do spraw medycyny ratunkowej, prof. Jerzy Ładny, wysoko ocenili funkcjonalność namiotu barierowego. Pozytywnie do pomysłu odnieśli się również: Konsultant Krajowy w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii prof. Radosław Owczuk oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie intensywnej terapii prof. Dariusz Maciejewski.

Kierownik Centrum Symulacji Medycznych podkreśla, że projekt nie udałby się bez dziesiątek zaangażowanych osób, nie tylko jego współpracowników z Centrum. - Ogromnym wsparciem służył pan docent Robert Gałązkowski, dyrektor LPR, bezinteresownie pomagają nam naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Na rękę poszli nam urzędnicy wielu instytucji, udzielając nam w trybie ekspresowym odpowiedzi na pytania formalne. Ogromny wkład wnieśli studenci V i VI roku Wydziału Lekarskiego WUM, którzy spędzili długie godziny w trakcie testów i uczestniczyli w pierwszych badaniach nad oceną funkcjonalności namiotu. Jestem zbudowany tym, czego i jak szybko potrafimy dokonać działając wspólnie - wylicza dr Kaczor.

Wynalazek za mniej niż 200 zł

Koszt wyprodukowania jednego namiotu to niecałe 200 złotych. Pomysł jest polski, urządzenia będą szyte z polskich materiałów, w kilku polskich fabrykach. Wstępne zamówienie Ministerstwa Zdrowia opiewa na osiem tysięcy sztuk. Produkcja namiotu barierowego już się rozpoczęła. - Chcemy jak najszybciej wyprodukować jak najwięcej tych urządzeń. Mówiąc wprost: chcemy kupić czas, bo tu liczy się każdy dzień. Taka ochrona zmniejsza ryzyko zakażenia, a co za tym idzie - poziom lęku personelu. Mniej niepokoju to lepsza opieka nad pacjentami. Koniec końców właśnie o to nam chodzi - wyjaśnia dr Kaczor.

DOSTĘP PREMIUM