Z maseczkami szybko się nie pożegnamy. Rzecznik rządu: Nakaz zakrywania nosa i usta będzie jednym z dłuższych obowiązków

Nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych zacznie obowiązywać już jutro. Z deklaracji rzecznika rządu wynika, że może długo obowiązywać. Piotr Müller stwierdził, że przepisy mogą obowiązywać przez "wiele tygodni, a nawet miesiący".
Zobacz wideo

Nakaz zakrywania nosa i usta będzie jednym z dłuższych obowiązków wynikających z sytuacji epidemicznej; jeszcze przez wiele tygodni, a może nawet miesięcy będziemy musieli się liczyć z tym, że będziemy w takiej sytuacji - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Powszechny obowiązek zakrywania nosa i ust podczas przebywania poza domem zacznie obowiązywać od jutra (czwartek 16 kwietnia). Rzecznik rządu pytany w TVP1 jak długo ten nakaz będzie obowiązywał, ocenił, że "będzie to jeden z dłuższych obowiązków, który wynika z sytuacji epidemicznej".

- Jeszcze przez wiele tygodni, a może nawet miesięcy, będziemy musieli się liczyć z tym, że będziemy w takiej sytuacji, po to, abyśmy mogli wrócić do nowej rzeczywistości gospodarczej, po to, żebyśmy mogli lepiej funkcjonować, wrócić do pewnej normalności, to te rygory epidemiczne muszą mieć charakter powszechny - powiedział. - Sens noszenia maseczek, zasłaniania ust jest wtedy, gdy ma on charakter powszechny w przestrzeni publicznej - dodał rzecznik rządu.

Kiedy szczyt zachorowań?

Rzecznik rządu w "Sygnałach dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia był z kolei pytany, kiedy spodziewany jest szczyt zachorowań na Covid-19. "Jeśli chodzi o liczbę dzienną zachorowań w liczbach bezwzględnych, to mamy nadzieję, że to będzie kwiecień. Tzn., że w kwietniu ta sytuacja się już unormuje" - odparł Müller.

Zaznaczył jednocześnie, że liczba osób, które będą w jednym czasie chorowały będzie przez długi czas na dosyć wysokim poziomie, gdyż - jak wyjaśnił - leczenie osób, które już zachorowały trwa co najmniej kilkanaście dni. "W związku z czym ogólna liczba osób, które chorują będzie na wysokim poziomie jeszcze przez cały maj, co najmniej" - powiedział rzecznik rządu.

Na pytanie czy widać już oznaki tego co wydarzyło się przez święta, oznaki wzrostu zachorowań związanych z wyjazdami Polaków do rodziny Müller powiedział, że w tej chwili nie ma na ten temat informacji.

Kiedy zniesione zostaną ograniczenia?

Müller pytany, kiedy rząd zacznie "odmrażać gospodarkę" zauważył, że jeżeli dane liczbowe dotyczące osób, które chorują "będą lepsze można się spodziewać tego, że maj, czy końcówka kwietnia, będzie początkiem odmrażania kwestii gospodarczych". Dopytywany jak miałoby wyglądać to odmrażanie zaznaczył, że wszystko będzie zależało od liczb, łącznie z datą rozpoczęcia zdejmowania obostrzeń.

Jak dodał, naturalnym wydaje się, że w pierwszej kolejności powinny zostać zdjęte obostrzenia dotyczące zasad przemieszczania się, czy dostępu do terenów zielonych.

"W późniejszym etapie poluzowanie kwestii związanych z handlem i usługami i limitami osób, które przebywają w tych punktach; ale również z rygorami, czyli te limity będą obowiązywały. Myślę, że pod koniec poluzowywania ograniczeń są imprezy masowe" - mówił Müller.

Rzecznik rzśdu pytany czy uczniowie wrócą do szkół w tym roku szkolnym, odparł, że takich decyzji jeszcze nie ma.

Nakaz zakrywania ust i nosa

Resort zdrowia opublikował 14 kwietnia projekt rozporządzenia mającego uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią koronawirusa.

Z dokumentu wynika, że nakaz obowiązywać ma podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach.

Obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy też środków publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdów samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. Zakrywanie będzie też wymagane w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach. Obowiązek będzie istniał także podczas przebywania na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM