Minister zdrowia "o tańcu na brzytwie". Łukasz Szumowski nie ma wątpliwości, że szybko wirusa się nie pozbędziemy

Nie ma żadnych danych wskazujących na to, byśmy w wakacje czy późną jesienią mieli bezpieczną sytuację epidemiczną, czyli bez wirusa. Obym się mylił, ale jako minister zdrowia muszę przygotowywać się na tak poważną perspektywę - mówi min. Łukasz Szumowski w rozmowie z "Faktem".
Zobacz wideo

Premier Morawiecki zapowiedział, że ogłosi dziś pierwsze decyzje dotyczące luzowania zakazów, które obowiązują w związku z pandemią koronawirusa. 

Minister zdrowia, w rozmowie z "Faktem", pytany, czy nie boi się, że zgoda na pewne rozluźnienie restrykcji sprawi, że Polacy przestaną respektować zasady izolacji, przyznał, że ma takie obawy. - To jest taniec na brzytwie. Z jednej strony mamy COVID i zachorowania, ludzie umierają z powodu zapalenia płuc i niewydolności oddechowej. Z drugiej strony wiem, że całkowite zatrzymanie kraju w bezruchu sprawi, że pacjenci będą umierali na choroby onkologiczne, kardiologiczne i choroby rzadkie. Z trzeciej strony wiem, że jeżeli mamy finansować ochronę zdrowia na dobrym poziomie, to na dobrym poziomie musi być gospodarka - stwierdził Łukasz Szumowski. Minister zaznaczył, że nie da się tego rozdzielić. - To wszystko są wybory między ogniem i wodą. A pośrednim wyborem jest taniec na brzytwie – ocenił.

Odnosząc się do zagadnienia, czy jeśli liczba przypadków zakażeń będzie wzrastać, to restrykcje zostaną znowu zaostrzone szef MZ odparł, że zawsze jest taka możliwość. 

Łukasz Szumowski po raz kolejny powtórzył, że z epidemią szybko się nie pożegnamy. - Nie ma żadnych danych wskazujących na to, byśmy w wakacje czy późną jesienią mieli bezpieczną sytuację epidemiczną, czyli bez wirusa. Obym się mylił, ale jako minister zdrowia muszę przygotowywać się na tak poważną perspektywę - powiedział.

Przypomnijmy, że o pierwszym przypadku pacjenta zakażonego koronawirusem poinformowano 4 marca. Obecnie resort zdrowia informuje, że łącznie odnotowano już 7582 przypadki zakażenia. 286 osób zmarło.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM. 

DOSTĘP PREMIUM