Koronawirus w Polsce. Sześć kolejnych ofiar śmiertelnych i blisko 190 nowych przypadków zakażeń

Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport dotyczący zakażeń koronawirusem w Polsce. Potwierdzono sześć kolejnych ofiar śmiertelnych oraz blisko 190 nowych zachorowań.
Zobacz wideo

Resort zdrowia przekazał w czwartek (16 kwietnia) przed południem informację o 189 nowych zachorowaniach na koronawirusa i sześciu ofiarach śmiertelnych. 

Potwierdzone przypadki zakażeń dotyczą osób z województwa śląskiego (62), wielkopolskiego (43), dolnośląskiego (19), podlaskiego (14), małopolskiego (10), opolskiego (9), lubelskiego (9), kujawsko-pomorskiego (8), zachodniopomorskiego (6), świętokrzyskiego (3), pomorskiego (2), podkarpackiego (2), lubuskiego (2).

"Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 89-K Starachowice, 87-M Wysokie Mazowieckie, 50-K Jarosław, 62-K Racibórz, 72-M Gdańsk, 72-K Tychy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - czytamy na Twitterze ministerstwa. 

Łącznie odnotowano już w Polsce 7771 zakażeń koronawirusem. Zmarły 292 osoby. 

W środę (15 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 380 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 23 osoby.

Wcześniej we wtorek (14 kwietnia) resort informował o 270 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 18 kolejnych osób. Byli to pacjenci w wieku od 42 do 98 lat. Dzień wcześniej - w poniedziałek (13 kwietnia) przekazano informację o 260 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 13 ofiarach śmiertelnych, a w niedzielę odnotowano 318 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i 24 zgony.

Koronawirus w Polsce. Zakaz wychodzenia z domu i inne ograniczenia

Na razie ani rządzący, ani eksperci nie precyzują, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. W poniedziałek (6 kwietnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki informował, że szczyt choroby wciąż jeszcze przed nami. Jak mówił, przyjdzie on "może w maju, może w czerwcu". Mimo to rządzący zapowiadają początek odmrażania gospodarki. Proces ten - jak mówił we wtorek (14 kwietnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski, ma rozpocząć się już w poniedziałek 19 kwietnia. Premier Morawiecki zapowiedział, że w czwartek (16 kwietnia) ogłosi pierwsze decyzje dotyczące luzowania zakazów, które obowiązują w związku z pandemią koronawirusa. 

Do 19 kwietnia w Polsce wciąż obowiązuje szereg obostrzeń dotyczących przemieszczania się, działania sklepów czy punktów usługowych. Zamknięte są m.in. hotele, bulwary czy parki. Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą bez obecności opiekuna przebywać poza domem. W sklepie mogą przebywać tylko 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Natomiast w godzinach 10-12 w sklepach, aptekach czy drogeriach mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia.

Koronawirus w Polsce. Nakaz zakrywania ust i nosa

Od czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką. Do nakazu należy się stosować podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Ale także w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. 

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat dwóch oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa. >> Czytaj więcej na ten temat <<

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM