Koronawirus w Polsce. Są nowe przypadki i kolejne ofiary

Nie żyje kolejnych 14 osób zakażonych koronawirusem. Jest też 165 nowych potwierdzonych przypadków zachorowań. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował w piątek po południu o kolejnych 14 zgonach spowodowanych koronawirusem. To osoby w wieku od 65 do 98 lat. - Większość osób miała choroby współistniejące - napisał resort. Jest też 165 nowych, potwierdzonych testami, przypadków zakażenia wirusem. 

Wcześniej, w porannym piątkowym raporcie resort zdrowia informował o 296 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o czterech osobach zmarłych. Byli to pacjenci w wieku od 64 do 87 lat - z Kędzierzyna-Koźla, Tychów, Starachowic oraz Poznania. 

W czwartek resort zdrowia potwierdził śmierć kolejnych 28 osób, a także poinformował o 336 kolejnych osobach zakażonych koronawirusem. W środę (15 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 380 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 23 osoby.

Koronawirus w Polsce. Zakaz wychodzenia z domu i inne ograniczenia

Na razie ani rządzący, ani eksperci nie precyzują, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. W poniedziałek (6 kwietnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki informował, że szczyt choroby wciąż jeszcze przed nami. Jak mówił, przyjdzie on "może w maju, może w czerwcu". Mimo to rządzący chcą już powoli odmrażać gospodarkę. Proces ten ma rozpocząć się w poniedziałek 20 kwietnia.

W czwartek premier Morawiecki przedstawił pierwsze plany na "luzowanie" obostrzeń - to m.in. otwarcie parków i lasów, a także zmiany w obsłudze klientów w sklepach. Do tej pory na jedną kasę w sklepie mogło przypadać jedynie trzech klientów, od poniedziałku liczba ta zwiększa się do czterech - w sklepach do 100 metrów kwadratowych, a przy większym metrażu ma obowiązywać zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Niezmienna pozostaje zasada o tym, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. 

Koronawirus w Polsce. Nakaz zakrywania ust i nosa

Od czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką. Do nakazu należy się stosować podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Ale także w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. 

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat czterech oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa. 

DOSTĘP PREMIUM