Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zgonów i nowych przypadków zakażeń

Na COVID-19 zmarło dziewięć kolejnych osób, potwierdzono też 179 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował o 179 nowych przypadkach zakażenia. Potwierdzone przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (53), łódzkiego (33), małopolskiego (23), śląskiego (19), dolnośląskiego (13), zachodniopomorskiego (12), świętokrzyskiego (9), podkarpackiego (4), podlaskiego (4), opolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), lubelskiego (1), pomorskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 59-M Grudziądz, 84-K, 81-K, 59-M, 89-K i 74-K Warszawa, 83-K Radom, 89-K Zwoleń, 85-K Tychy" - czytamy na Twitterze ministerstwa. Jak podał resort, większość zmarłych cierpiała na choroby współistniejące. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że w ze względu na zdublowany przez WSSE Opole zgon, został on usunięty z wykazu.

Łącznie odnotowano w Polsce 8742 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 347 osób.

Wcześniej, w sobotę przed południem, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 184 nowych przypadkach zakażeń oraz o siedmiu ofiarach śmiertelnych. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

W piątek (17 kwietnia) resort zdrowia informował o śmierci 18 osób w związku z koronawirusem. Odnotowano też 461 nowych przypadków zakażenia.

W czwartek resort zdrowia potwierdził śmierć kolejnych 28 osób, a także poinformował o 336 kolejnych osobach zakażonych koronawirusem. W środę (15 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 380 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 23 osoby.

Koronawirus w Polsce. Zakaz wychodzenia z domu i inne ograniczenia

Na razie ani rządzący, ani eksperci nie precyzują, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. W poniedziałek (6 kwietnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki informował, że szczyt choroby wciąż jeszcze przed nami. Jak mówił, przyjdzie on "może w maju, może w czerwcu". Mimo to rządzący chcą już powoli odmrażać gospodarkę. Proces ten ma rozpocząć się w poniedziałek 20 kwietnia.

W czwartek premier Morawiecki przedstawił pierwsze plany na "luzowanie" obostrzeń - to m.in. otwarcie parków i lasów, a także zmiany w obsłudze klientów w sklepach. Do tej pory na jedną kasę w sklepie mogło przypadać jedynie trzech klientów, od poniedziałku liczba ta zwiększa się do czterech - w sklepach do 100 metrów kwadratowych, a przy większym metrażu ma obowiązywać zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Niezmienna pozostaje zasada o tym, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. 

Koronawirus w Polsce. Nakaz zakrywania ust i nosa

Od czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką. Do nakazu należy się stosować podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Ale także w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. 

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat czterech oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM