Koronawirus w Polsce. Nowy bilans Ministerstwa Zdrowia. Wśród ofiar śmiertelnych 35-latek z Poznania

Ministerstwo Zdrowia opublikował najnowszy raport w sprawie koronawirusa. W Polsce odnotowano 119 nowych przypadków zakażenia oraz 16 kolejnych ofiar śmiertelnych.
Zobacz wideo

"Mamy 119 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (29), małopolskiego (23), dolnośląskiego (19), łódzkiego (13), wielkopolskiego (13), świętokrzyskiego (8), kujawsko-pomorskiego (5), podkarpackiego (4), opolskiego (2), podlaskiego (1), śląskiego (1), lubuskiego (1)" - podało Ministerstwo Zdrowia

Resort poinformował również o śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem. Większość z nich to osoby po 65 roku życia, ale wśród ofiar był również 35-letni mężczyzna z Poznania.

Wcześniej we wtorek (21 kwietnia) przed południem Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 144 nowych przypadkach zakażenia oraz o pięciu ofiarach śmiertelnych. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

W poniedziałek (20 kwietnia) resort zdrowia informował o 306 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 20 kolejnych ofiarach śmiertelnych. Byli to pacjenci w wieku od 38 do 90 lat, m.in. z Warszawy (sześć osób), Poznania (cztery osoby) czy Radomia (dwie osoby). Większość z nich - jak podawali urzędnicy z ministerstwa - miała choroby współistniejące.  

W niedzielę (19 kwietnia) ministerstwo zdrowia potwierdziło śmierć 13 osób w związku z koronawirusem. Poinformowało również o 545 nowych przypadkach - to najwyższy dobowy wzrost zanotowany w Polsce od początku epidemii.

Dzień wcześniej - w sobotę - nowych zachorowań było 363. Zmarło zaś 16 osób. W piątek (17 kwietnia) resort zdrowia informował o śmierci 18 pacjentów. Odnotowano też 461 nowych przypadków zakażenia.

Koronawirus w Polsce. "Poluzowano" obostrzenia

Na razie ani rządzący, ani eksperci nie precyzują, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. W poniedziałek (6 kwietnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki informował, że szczyt choroby wciąż jeszcze przed nami. Jak mówił, przyjdzie on "może w maju, może w czerwcu". Mimo to rządzący chcą już powoli odmrażać gospodarkę.

Od poniedziałku (20 kwietnia) rząd "poluzował" niektóre obostrzenia. Otwarte zostały parki, skwery i lasy - do tych ostatnich można wejść nawet bez maseczki. Oprócz tego nastąpiły pewne zmiany w obsłudze klientów w sklepach. Do tej pory na jedną kasę w sklepie mogło przypadać jedynie trzech klientów, od poniedziałku liczba ta zwiększa się do czterech - w sklepach do 100 metrów kwadratowych, a przy większym metrażu ma obowiązywać zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Niezmienna pozostaje regulacja w sprawie tego, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. 

Koronawirus w Polsce. Nakaz zakrywania ust i nosa

Od czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką. Do nakazu należy się stosować podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Ale także w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. 

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat czterech oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM