Zakażony koronawirusem ratownik medyczny, apeluje: Przestrzegajmy zasad. Zakładajmy maski, nie bójmy się tego

W rozmowie z TOK FM ratownik zwrócił także uwagę jak ważne jest stosowanie środków dezynfekcyjnych, mycie rą oraz zachowywanie bezpiecznej odległości.
Zobacz wideo

W naszym podcaście Koronawirus. Podsumowanie dnia Dariusz Zalewski przeprowadził krótką rozmowę z Wojtkiem Solińskim, 32-letnim ratownikiem z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, który zaraził się koronawirusem i zachorował na Covid-19. Od Wielkanocy mężczyzna przebywa w izolacji. Choroba zaczęła się u niego wysoką gorączką i utratą smaku.

- Nie wiem, kiedy się zaraziłem. Czy będąc w pracy, pracując z pacjentami, gdzieś jakaś chwila nieuwagi? Może źle ściągnąłem kombinezon? Źle ściągnąłem maskę? Miałam coś źle doklejone? A może w sklepie? - zastanawia się ratownik. I apeluje do wszystkich. - Nie tylko do moich koleżanek medyków, ale do społeczeństwa: Przestrzegajcie reguł, zasad - prosi. I precyzuje, że chodzi przede wszystkim o izolację, noszenie rękawiczek oraz noszenie maseczek. - Nie bójmy się tego - mówi 32-letni ratownik.

Mężczyzna prosi też, żebyśmy stosowali środki dezynfekcyjne i myli ręce oraz abyśmy zachowywali od siebie bezpieczną odległość. I żebyśmy dbali nie tylko o siebie, ale wspierali też tych, którzy są chorzy, żebyśmy wspierali nie tylko medyków, ale panie sprzątające, techników, sprzedawców w sklepach, kierowców. - Wszystkich, którzy mimo epidemii nadal muszą pracować i narażać swoje życie i zdrowie - apelował ratownik.

Koronawirus w Polsce. Zakażeni medycy

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego z początku kwietnia w Polsce z powodu zakażenia koronawirusem wyłączonych z pracy było około pięciu tysięcy przedstawicieli zawodów medycznych. Blisko 500 osób było zakażonych, zaś około 4,5 tysiąca przebywało w kwarantannie. 

21 kwietnia w szpitalu MSWiA w Warszawie zmarła zarażona koronawirusem pielęgniarka ze Szpitala Rejonowego w Kozienicach. Wcześniej informowano o śmierci fizjoterapeuty z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Koronawirus w Polsce. Bilans

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce przekroczyła w wczoraj (22 kwietnia) 10 tysięcy. Według danych resortu zdrowia 426 osoby zmarły.

 Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

TOK FM PREMIUM