Koronawirus w USA. Lekarze ostrzegają, że wirus może powodować udary u 30- i 40-latków

Covid-19 może prowadzić do udarów u 30- i 40-latków, którzy nie mają żadnych poważnych chorób współistniejących - ostrzegają amerykańscy lekarze. Podejrzewają też, że chorzy w USA często nawet nie dzwonią do szpitali, bo wiedzą, że są one przeciążone.
Zobacz wideo

"Wirus wydaje się powodować krzepnięcie krwi w tętnicach, co prowadzi do poważnych udarów" - tłumaczy portalowi CNN neurochirurg Thomas Oxley. Podobne wnioski dotyczące krzepnięcia krwi - jak informuje "Washington Post" - płyną także z badań innych lekarzy w USA.

Nowojorski szpital Oxleya odnotował pięć przypadków udarów u osób poniżej 50. roku życia w ciągu dwóch tygodni. Przed epidemią spotykało to średnio 1,5 pacjenta miesięcznie. Większość z nowych pacjentów z udarem nie miała wcześniej poważnych chorób i przebywała w domu z łagodnymi symptomami lub bez objawów koronawirusa.

Oxley zastrzega, że "jest to z pewnością mała próbka" i "jest za wcześnie, by wiedzieć, jakie będą prawdziwe liczby". Dodaje jednak, że jego koledzy z innych szpitali w Nowym Jorku również informują o wzroście liczby udarów.

Cześć pacjentów leczonych przez zespół Oxleya zwlekała z wezwaniem karetki. W USA podejrzewa się, że wiedząc o przepełnionych szpitalach, ludzie opierają się przed telefonem pod numer alarmowy. W trakcie epidemii Amerykanom doradza się, by robili to, jeśli mają problemy z oddychaniem oraz wysoką gorączkę.

Koronawirus w USA

W Stanach Zjednoczonych na koronawirusa zmarło już 49 759 osób; w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł o 3176 - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Zgodnie z danymi Uniwersytetu na Stany Zjednoczone przypada ponad jedna czwarta globalnej liczby zgonów osób zakażonych koronawirusem.

Od początku epidemii najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w Nowym Jorku (20 973), a następnie w New Jersey (5 426), Michigan (2 977) oraz Massachusetts (2 360). Oprócz tego ponad 1 tys. ofiar śmiertelnych odnotowano także w Illinois, Connecticut, Kalifornii, Pensylwanii oraz Luizjanie.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM