Ponad 30 kolejnych osób zmarło z powodu koronawirusa, wśród nich 18-latek. Resort zdrowia podał nowe dane

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Odnotowano 133 nowych przypadków zarażenia, resort informuje też o śmierci 31 osób chorych.
Zobacz wideo

133 nowe przypadki zachorowań na koronawirusa, o których poinformowało w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia dotyczą województw: mazowieckiego (40), łódzkiego (32), dolnośląskiego (14), małopolskiego (12), podkarpackiego (9), śląskiego (8), pomorskiego (5), opolskiego (4), podlaskiego (2), zachodniopomorskiego (2), wielkopolskiego (2), świętokrzyskiego (1), kujawsko-pomorskiego (1) i warmińsko-mazurskiego (1).

Łącznie zatem liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 10 892.

W popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci kolejnych 31 osób zakażonych koronawirusem. Najmłodsza z ofiar to 18-latek z Kędzierzyna-Koźla. Najstarsza to 93-letnia kobieta z Jeleniej Góry. Większość osób, jak podał resort, miała choroby współistniejące.

Łączna liczba ofiar koronawirusa w Polsce wzrosła do 494 osób.

Wcześniej w piątek (24 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 248 nowych przypadkach zakażeń oraz o dziewięciu śmierciach.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W czwartek (23 kwietnia) resort zdrowia poinformował o 343 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Potwierdzono też śmierć kolejnych 28 ofiarach śmiertelnych wirusa. Większość zmarłych to osoby starsze, ale wśród ofiar był 35-letni mężczyzna i 48-letnia kobieta.

W środę (22 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych zakażeniach i 25 zgonach. Dzień wcześniej, we wtorek (21 kwietnia) resort podał, że doszło do 263 nowych zakażeń. Z powodu koronawirusa zmarło wówczas 21 osób. W poniedziałek (20 kwietnia) poinformowano o 306 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 20 kolejnych ofiarach śmiertelnych.

Koronawirus w Polsce. Stopniowe luzowanie obostrzeń

W Polsce wciąż obowiązuje stan epidemii, w związku z czym wprowadzono liczne ograniczenia w działaniu instytucji kultury, sklepów czy dotyczące zgromadzeń. Od poniedziałku (20 kwietnia) rząd "poluzował" niektóre z nich. Otwarte zostały parki, skwery i lasy - do tych ostatnich można wejść nawet bez maseczki. Oprócz tego nastąpiły pewne zmiany w obsłudze klientów w sklepach. Do tej pory na jedną kasę w sklepie mogło przypadać jedynie trzech klientów, od poniedziałku liczba ta zwiększa się do czterech - w sklepach do 100 metrów kwadratowych, a przy większym metrażu ma obowiązywać zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Niezmienna pozostaje regulacja w sprawie tego, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. 

W drugim etapie luzowania obostrzeń częściowo otwarte mają być hotele i inne miejsca noclegowe, a także galerie i muzea. Jak mówił rzecznik rządu Piotr Mueller, może się to stać w pierwszej połowie maja. Tymczasem minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał, że należy się przygotować, iż tegoroczne wakacje będą inne niż dotychczas.

Wciąż również obowiązuje nauka zdalna - szkoły, przedszkola i uczelnie pozostają na razie zamknięte do 24 maja. Za kilka dni rząd ma podać informacje, czy będzie możliwość w części placówek oświatowych prowadzenia działalności opiekuńczej. Matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do końca czerwca. Nie będą miały w tym roku części ustnej. Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się w dniach 16-18 czerwca. W związku nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ma ulec także proces rekrutacji do szkół wyższych.

Na początek przyszłego tygodnia zapowiedziano natomiast kolejne decyzje dotyczące kwestii gospodarczych.

Koronawirus w Polsce. Nakaz zakrywania ust i nosa

Od czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką. Do nakazu należy się stosować podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Ale także w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. 

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat czterech oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM