Skąd wzrost przypadków zakażeń koronawirusem? Ministerstwo Zdrowia mówi o trzech ogniskach

Mamy trzy ogniska zakażeń, które spowodowały wzrost przypadków zachorowań na COVID-19; są to domy pomocy społecznej w Lublińcu (woj. śląskie) i Kaliszu (woj. wielkopolskie) oraz szpital w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) - poinformował w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 248 nowych zakażeniach koronawirusem. Tym samym liczba zdiagnozowanych chorych na COVID-19 wzrosła do 10 759.

Rzecznik resortu zdrowia na konferencji prasowej przekazał, że wzrost przypadków wiąże się z wykryciem trzech ognisk zakażeń. Poinformował, że są to domy pomocy społecznej w Lublińcu i Kaliszu oraz szpital w Koszalinie. Podkreślił, że zazwyczaj wzrost przypadków wiąże się z wykryciem ognisk w ośrodkach zamkniętych - domach pomocy społecznej i w zakładach opiekuńczo-leczniczych. - Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie personelu pracującego w tych miejscach - dodał Andrusiewicz.

Ewakuacja DPS w Kaliszu

Medycy z 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu ok. godz. 12.00 rozpoczną ewakuację 40 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, zakażonych koronawirusem - poinformowała w piątek PAP rzecznik prasowy szpitala por. Alicja Pic. Do Kalisza jedzie 6 karetek medycznych z 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu w celu kontynuowania ewakuacji zakażonych koronawirusem pensjonariuszy DPS przy ul. Winiarskiej.

W piątek 40 pensjonariuszy zostanie przewiezionych do szpitali zakaźnych w Wolicy k. Kalisza i do Poznania. - To są wyniki 124 wymazów pobranych w środę w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu - poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

W czwartek do szpitala zakaźnego w Poznaniu ewakuowano 24 pensjonariuszy kaliskiego DPS zakażonych koronawirusem. Natomiast na kwarantannę domową skierowano 9 osób z personelu. W akcji biorą udział też żołnierze z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pacjenci zostaną przewiezieni sześcioma wielonoszowymi karetkami wojskowymi.

To trzecia fala zakażeń w kaliskim DPS-ie, który został zamknięty 9 kwietnia. Wtedy koronawirusa wykryto u dwóch pracowników tej placówki, kolejne testy potwierdziły koronawirusa u 47 osób: 28 pensjonariuszy i 19 pracowników. Do 21 kwietnia w kaliskim DPS zmarło 11 podopiecznych. Obecnie przy ul. Winiarskiej pozostało 105 pensjonariuszy i 42 osoby personelu.

Ognisko w Koszalinie

- Mamy sześciu pacjentów i dwie osoby z personelu zakażonych koronawirusem na objętym kwarantanną oddziale chirurgii ogólnej - poinformował w czwartek rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie Cezary Sołowij. To kolejne zakażenia w potwierdzone u przebywających w szpitalu. Sołowij dodał, że sytuacja na kardiologii objętej od 15 kwietnia kwarantanną nie zmieniła się. Tam u pacjentów testy nie potwierdziły zakażenia, a koronawirusa wykryto u czterech osób z personelu. Od personelu powtórnie pobrane zostały próbki.

Na oddziale chorób wewnętrznych, również od 15 kwietnia objętym kwarantanną, jest 12 zakażonych pacjentów. Jak podał Sołowij, szpital stara się przenieść ich na oddział zakaźny i do szpitala jednoimiennego w Szczecinie, aby rozpocząć ponowne uruchamianie oddziału chorób wewnętrznych.

Izolacja szpitalna i domowa dotyczy łącznie ok. 130 pacjentów i personelu oddziałów wewnętrznego i kardiologicznego. Szpital wstrzymał przyjęcia na wszystkie trzy oddziały pozostające w kwarantannie.

Więcej ozdrowieńców

Rzecznik przekazał, że dobrą wiadomością jest wzrost liczby osób, które wyzdrowiały. Z danych resortu wynika, że do tej pory wyzdrowiało 1 944 chorych. "Wyzdrowiało kolejnych 200 osób. Ta liczba stabilizuje się nam na dość wysokim poziomie. Jeżeli taki wskaźnik się utrzyma, to jest to bardzo dobra wiadomość" - powiedział.

- Spadła nam liczba osób, które są pod respiratorami. W tej chwili mamy tych pacjentów 135. Niedawno mieliśmy ponad 140 osób, więc to też jest pozytywna informacja - poinformował rzecznik.

Ministerstwo Zdrowia w piątek rano podało także informację o śmierci 9 kolejnych osób. Łącznie, od potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia, zmarły w Polsce 463 osoby.

DOSTĘP PREMIUM