Odmrażanie niekoronawirusowej służby zdrowia. Wracają operacje planowe i wizyty u specjalistów

W przyszłym tygodniu ma zostać przywrócona realizacja operacji planowych w szpitalach oraz przyjęć w przychodniach specjalistycznych - wynika z ministerialnych planów, do których dotarł reporter TOK FM.
Zobacz wideo

Zgodnie z planem Ministerstwa Zdrowia pierwszy etap przywracania służby zdrowia do czasów sprzed epidemii ma się zacząć od działania AOS-u czyli ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w której zakres wchodzą poradnie specjalistów, często też specjalistyczna diagnostyka czy leczenie.

Szpitale mają też wrócić do wykonywania operacji planowych, wstrzymanych na początku epidemii. Jest jeden wyjątek - wznowione nie zostaną te operacje, które wymagają użycia dużej ilości krwi czyli te, których wstrzymanie zalecił kilka tygodni temu NFZ z powodu braków w bankach krwi.

Minister zdrowia ma na początku następnego tygodnia opublikować rekomendacje w tym zakresie, bo choć formalnie udzielanie świadczeń nigdy nie było zakazane, to praktycznie służba zdrowia stanęła w połowie marca. 

Posłuchaj rozmowy z ministrem Łukaszem Szumowskim, w czasie której odpowiadał on na pytania Słuchaczy i Słuchaczek TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM