Koronawirus w Polsce. Są kolejne zakażenia i ofiary śmiertelne

Resort zdrowia podał poranny raport dotyczący koronawirusa w Polsce. Jest 175 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia i pięć kolejnych ofiar śmiertelnych.
Zobacz wideo

W sobotni poranek resort zdrowia poinformował o 175 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwach: śląskim (52), dolnośląskim (34), wielkopolskim (30), małopolskim (18), pomorskim (17), zachodniopomorskim (7), opolskim (7), lubelskim (4), kujawsko-pomorskim (3) i podlaskim (3). Zmarło pięć kolejnych osób: 82-letnia kobieta z Poznania, 71-latka  z Raciborza, 53-latka i 90-latek z Tychów oraz 74-letni mężczyzna z Krakowa. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Na tę chwilę w Polsce potwierdzono w sumie 11 067 przypadków zakażeń, zmarło 499 osób.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W piątek (24 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia informowało o 381 nowych zakażeniach oraz aż o 40 kolejnych zgonach - to największy dobowy przyrost ofiar od początku epidemii koronawirusa w Polsce. Wśród ofiar w piątek znalazł się 18-latek z Kędzierzyna-Koźla. 

Dzień wcześniej - w czwartek (23 kwietnia) - odnotowano 343 nowych przypadków zakażenia oraz 28 ofiar śmiertelnych. Większość z nich to były osoby starsze, ale wśród ofiar był 35-letni mężczyzna i 48-letnia kobieta.

W środę z kolei (22 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych zakażeniach i 25 zgonach, a we wtorek (21 kwietnia) o 263 nowych zakażeniach i śmierci 21 osób.

Największy dobowy przyrost nowych przypadków odnotowano do tej pory w niedzielę 19 kwietnia - było to 545 zachorowań.

Koronawirus w Polsce. Stopniowe luzowanie obostrzeń

W Polsce wciąż obowiązuje stan epidemii, w związku z czym obowiązują liczne ograniczenia w działaniu instytucji kultury, sklepów czy dotyczące zgromadzeń. Od poniedziałku (20 kwietnia) rząd "poluzował" niektóre z nich. Otwarte zostały parki, skwery i lasy - do tych ostatnich można wejść nawet bez maseczki. Oprócz tego nastąpiły pewne zmiany w obsłudze klientów w sklepach. Do tej pory na jedną kasę w sklepie mogło przypadać jedynie trzech klientów, od poniedziałku liczba ta zwiększyła się do czterech - w sklepach do 100 metrów kwadratowych, a przy większym metrażu obowiązuje zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Niezmienna pozostaje regulacja w sprawie tego, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. 

W drugim etapie luzowania obostrzeń częściowo otwarte mają być hotele i inne miejsca noclegowe, a także galerie i muzea. Jak mówił rzecznik rządu Piotr Muller, może się to stać w pierwszej połowie maja. Tymczasem minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał, że należy się przygotować, iż tegoroczne wakacje będą inne niż dotychczas.

Wciąż również obowiązuje nauka zdalna - szkoły, przedszkola i uczelnie pozostają na razie zamknięte do 24 maja. Za kilka dni rząd ma podać informacje, czy będzie możliwość w części placówek oświatowych prowadzenia działalności opiekuńczej. Matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do końca tego miesiąca. Nie będą miały w tym roku części ustnej. Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się w dniach 16-18 czerwca. W związku nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ma ulec także proces rekrutacji do szkół wyższych.

Na początek przyszłego tygodnia zapowiedziano kolejne decyzje dotyczące kwestii gospodarczych.

Koronawirus w Polsce. Nakaz zakrywania ust i nosa

Od czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką. Do nakazu należy się stosować podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Ale także w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. 

Zakrywanie ust i nosa jest też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach. Przepisów nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat czterech oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM