Luzowanie obostrzeń. Rząd otwiera hotele i miejsca noclegowe. Jak i od kiedy mogą działać?

Hotele i noclegi ruszą 4 maja, ale bez basenów i siłowni - wynika z informacji rządu, który ogłosił przejście do II etapu luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.
Zobacz wideo

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości - z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Rząd znosi ten zakaz, ale usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. "W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych, np. siłowni, sal pobytu, basenów" - wyjaśnia rząd w swoim komunikacie. Kwestią nierozstrzygniętą jest, czy klienci hoteli będą mogli korzystać np. ze śniadań - do tej pory odwiedzający hotele w ramach delegacji mieli taką możliwość.

Co ważne, zmiany zaczną obowiązywać dopiero po majówce. - Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia - powiedział Mateusz Morawiecki, tłumacząc utrzymanie obostrzeń przez majówkę.

Luzowanie obostrzeń również wobec centrów handlowych i przedszkoli

Na konferencji prasowej premier Morawiecki ogłosił również, że 4 maja otwarte zostaną - z obostrzeniami sanitarnymi - centra handlowe, ale z wyłączeniem strefy rozrywkowej i gastronomicznej. Działać będą mogły zacząć również muzea i galerie sztuki. 6 maja z kolei otworzyć się mogą przedszkola i żłobki - tu decyzję podejmować mają organy założycielskie, czyli samorządy. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM