Koronawirus w Polsce. Są najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia. Zakażeń więcej niż we wtorek

Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport dotyczący koronawirusa w Polsce. Jest 225 nowych zachorowań i 18 kolejnych ofiar śmiertelnych.
Zobacz wideo

Mamy 225 nowych zakażeń koronawirusem, kolejnych 18 osób zmarło; łączny bilans to 12 640 przypadków i 624 zgony. Dane resortu mówią o śmierci kolejnych 18 chorych: 78-letniego mężczyzny zmarłego w Rudzie Śląskiej; 61-letniego mężczyzny w Raciborzu; 90-letniego mężczyzny, 81-letniego mężczyzny w Tychach; 75-letniej kobiety w Kędzierzynie Koźlu (mieszkanka woj. śląskiego), 66-letniego mężczyzny w Kędzierzynie Koźlu; 69-letniej kobiety w Grudziądzu; 88-letniej kobiety w Obornikach Śl.; 65-letniego mężczyzny w Wałbrzychu; 80-letniej kobiety we Wrocławiu, 31-letniej kobiety w Szczecinie; 80-letniego mężczyzny, 84-letniej kobiety w Gdańsku; 83-letniej kobiety w Radomiu; 83-letniego mężczyzny, 68-letniego mężczyzny w Warszawie; 87-letniej kobiety w Zgierzu; 82-letniego mężczyzny w Łańcucie.

Natomiast 225 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem dotyczy województw: śląskiego (102), mazowieckiego (36), łódzkiego (32), dolnośląskiego (20), wielkopolskiego (16), małopolskiego (13), opolskiego (4) i pomorskiego (2).

Według ostatnich danych ministerstwa, dotychczas przebadano 294 tys. 589 osób. Wyzdrowiało 3 025 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 13,7 tys. testów.

W porannym raporcie resort zdrowia informował o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 10 ofiarach śmiertelnych. Byli to pacjenci w wieku od 62 do 96 lat, między innymi ze Zgierza, Raciborza i Tychów.  Czyli w środę przybyły 422 zakażonych i 28 zgonów.

Liczba zdiagnozowanych chorych na COVID-19 wzrosła w środę do 12 640, po wykryciu nowych 225 przypadków. Łącznie, od potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia, zmarło w Polsce 624 osoby – wynika z zestawienia Ministerstwa Zdrowia opublikowanego w środę po południu.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 zakażonych i 34 zgonach. Dzień wcześniej bilans mówił o 285 nowych przypadkach koronawirusa oraz o 27 zgonach. Największy dobowy przyrost nowych przypadków odnotowano do tej pory w niedzielę 19 kwietnia - było to 545 zachorowań. 

Koronawirus. Rząd dalej luzuje obostrzenia

W środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili plan dotyczący kolejnego etapu "luzowania" obostrzeń związanych z pandemią. I tak od 4 maja przywrócona ma zostać działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów. 

Od 6 maja z kolei otwarte mogą zostać żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku ma podejmować organ prowadzący, czyli samorząd. Dla tych, którzy nie będą mogli oddać dziecka pod opiekę, zostanie przedłużony zasiłek opiekuńczy. 

Pierwsze ograniczenia zostały zniesione nieco ponad tydzień temu. Od 20 kwietnia otwarte są parki, skwery i lasy - do tych ostatnich można wejść nawet bez maseczki. Oprócz tego nastąpiły pewne zmiany w sklepach, do których może wejść więcej klientów niż przedtem. Niezmienna pozostaje regulacja w sprawie tego, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. Więcej osób może też gromadzić się w kościołach.

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał na jednej z konferencji, że do tego należy się przyzwyczaić, ponieważ ten obowiązek może zostać z nami na dłużej. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM