Szumowski: Otwarcie przedszkoli nie jest obowiązkiem. Dzieci posyłać tylko, jeżeli to konieczne

To zalecenie, a nie nakaz - tak o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli mówił na zakończonej przed chwilą konferencji minister zdrowia. Łukasz Szumowski zaapelował jednocześnie, żeby do placówek opiekuńczych wróciły jedynie te dzieci których rodzice muszą pracować.
Zobacz wideo

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister Łukasz Szumowski podkreślił, że samorządy nie mają obowiązku otwierać przedszkoli i żłobków. Zgodnie z decyzją rządu  mają być one otwarte od 6 maja.

Minister zdrowia zapowiedział też, że niebawem pojawią się wytyczne dotyczące organizacji zajęć. W salach będzie mogło przebywać 12 dzieci, w drodze wyjątku będzie można zwiększyć tę liczbę o dwa. Dodał, że nie będzie obowiązku noszenia maseczek przez nauczycieli i dzieci.

- Otwarcie przedszkoli nie oznacza, że z dziećmi można wychodzić na przykład na zewnętrzny plac zabaw. Te regulacje mają służyć temu, by wszystkim nam żyło się w tym reżimie sanitarnym jakoś normalnie. To nigdy nie będzie jednak pełna normalność. Pierwszeństwo w dostępie do przedszkoli i żłobków mają te osoby, które po prostu muszą pracować. Jeśli tych miejsc będzie mało, to samorząd musi to w jakiś sposób uregulować. Zostawiamy zasiłki, a możliwość opieki nad dzieckiem jest pewnym dodatkiem, a nie wymogiem. I na pewno nie jest obowiązkiem. Więc jeśli państwo nie musicie wysyłać swoich pociech do przedszkoli, to moja rekomendacja jest taka, by dać szansę tym, którzy muszą to zrobić – apelował Łukasz Szumowski.

Zaznaczył też, że konieczne będzie wietrzenie sal, dezynfekowanie powierzchni i wszystkich miejsc zabaw i zabawek dostępnych dla dzieci.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła podczas konferencji prasowej, że jeśli rodzic nie będzie mógł posyłać dziecka z określonych powodów do żłobka czy przedszkola, zapewniamy zasiłek opiekuńczy.

Szefowa MRPiPS zawracała uwagę, że w czasie, kiedy były zamknięte żłobki, a tych na terenie kraju jest 6,5 tys. i uczęszcza do nich ponad 180 tys. dzieci, było wiele zapytań zarówno od samorządowców jak i rodziców, kiedy te instytucje będą otwierane. - My dzisiaj dajemy możliwość, że od 6 maja samorządy, organy prowadzące będą mogły podejmować decyzję - mówiła.

- Ta decyzja będzie uzależniona od wielu czynników - sytuacji epidemiologicznej na danym terenie, zapewne to będzie ustalane z powiatowymi inspektorami sanitarnymi - zaznaczyła.

Maląg dodała, że rząd daje taką możliwość, aby przede wszystkim "wychodzić naprzeciw temu, co samorządy, organy prowadzące, rodzice oczekiwali, aby też wprowadzać właśnie odmrażanie gospodarki". - Aby rodzice, jeśli jest taka potrzeba mogli wrócić do pracy - powiedziała minister.

Zapowiedziała jednocześnie, że jeśli rodzic nie będzie mógł posyłać dziecka z określonych powodów do żłobka czy przedszkola, do 8. roku życia, zapewniony będzie zasiłek opiekuńczy.

Szefowa MRPiPS mówiła ponadto, że w środę rząd przygotował wytyczne, które zostały przesłane do wszystkich wojewodów, samorządów, a także do żłobków samorządowych i niesamorządowych. - W tych wytycznych są informacje, które pokazują, jak w danej sytuacji jakie obostrzenia mogą być wprowadzone. Natomiast decyzja ostateczna, czy to żłobek zostanie otwarty należy oczywiście do organu prowadzącego, od samorządów - zaznaczyła Maląg.

Samorządy zgłaszają obawy

Wątpliwości co do otwarcia przedszkoli i żłobków zgłosili wcześniej samorządowcy, bo to na nich zrzucono podjęcie ostatecznej decyzji. Głos zabrał też Związek Nauczycielstwa Polskiego. 

Wątpliwości mają również lekarze. Jak czytamy w oświadczeniu Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, decyzja o powrocie dzieci do żłobków i przedszkoli to dla lekarzy duże zaskoczenie.

- Część prezydentów miast, nie pytając wcześniej rodziców, już zapowiedziała, że tych placówek nie otworzą. Mam sygnał z Białegostoku, że prezydent nie otworzy tam żłobków i przedszkoli do 24 maja. Prezydenci dużych miast mówią, że się "nie da", tylko dlatego, że decyzję wydał rząd – komentował podczas czwartkowej konferencji Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM