Koronawirus w Polsce. Ponad 200 nowych przypadków zachorowań i kolejne ofiary śmiertelne
W piątek o 13 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 228 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw: śląskiego (141), łódzkiego (18), dolnośląskiego (17), małopolskiego (16), podkarpackiego (8), kujawsko-pomorskiego (6), pomorskiego (6), lubelskiego (5), zachodniopomorskiego (5), opolskiego (4) oraz wielkopolskiego (2).
Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce przekroczyła zatem 13 tysięcy i wynosi 13 105.
Ponadto urzędnicy poinformowali też o siedmiu kolejnych ofiarach śmiertelnych. To pacjenci ze Zgierza, Łodzi, Gliwic, Rybnika, Łomży i Gdańska, w wieku od 55 do 89 lat. Wszystkie osoby, jak podał resort zdrowia, miały choroby współistniejące.
Łączna liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce wzrosła do 651.
Wcześniejsze raporty
W czwartek resort poinformował o 300 nowych zakażeniach koronawirusem oraz 20 ofiarach śmiertelnych. MZ poinformowało także o 63 przypadkach, które zostały wcześniej błędnie sklasyfikowane.
W środę (29 kwietnia) resort zdrowia informował o 422 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem (to najwięcej od 10 dni). Zmarło zaś kolejnych 28 osób. Najmłodszą z ofiar była 31-letnia kobieta.
We wtorek zaś ministerstwo informowało o 316 zakażonych i 34 zgonach. Największy dobowy przyrost nowych przypadków odnotowano do tej pory w niedzielę 19 kwietnia - było to 545 zachorowań.
Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń
W środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili plan dotyczący kolejnego etapu "luzowania" obostrzeń związanych z pandemią. I tak od 4 maja przywrócona ma zostać działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.
Od 6 maja z kolei otwarte mogą zostać żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku ma podejmować organ prowadzący, czyli samorząd. Dla tych, którzy nie będą mogli oddać dziecka pod opiekę, zostanie przedłużony zasiłek opiekuńczy.
W środę poinformowano też, że do 13 maja przedłużone zostają kontrole na granicach Polski.
Pierwsze ograniczenia zostały zniesione nieco ponad tydzień temu. Od 20 kwietnia otwarte są parki, skwery i lasy - do tych ostatnich można wejść nawet bez maseczki. Oprócz tego nastąpiły pewne zmiany w sklepach, do których może wejść więcej klientów niż przedtem. Niezmienna pozostaje regulacja w sprawie tego, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. Więcej osób może też gromadzić się w kościołach.
Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał na jednej z konferencji, że do tego należy się przyzwyczaić, ponieważ ten obowiązek może zostać z nami na dłużej.