Koronawirus w Polsce. Są najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia podało sobotni raport dotyczący koronawirusa w Polsce. Jest 270 nowych przypadków zachorowań i 13 kolejnych ofiar śmiertelnych.
Zobacz wideo

"Mamy 270 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (66), wielkopolskiego (51), dolnośląskiego (40), łódzkiego (34), mazowieckiego (25), małopolskiego (21), opolskiego (9), pomorskiego (6), zachodniopomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), podkarpackiego (4), lubelskiego (2), podlaskiego (2), świętokrzyskiego (1).

Z przykrością informujemy o śmierci 13 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 89-K Warszawa, 89-K i 87-K Gdańsk, 69-K Bydgoszcz, 80-K Kraków, 74-M, 69-M, 84-K i 73-M Poznań, 61-M Racibórz, 75-M Tychy, 86-K Łomża, 64-M Bolesławiec. Wiekszość osób miała choroby współistniejące.

Liczba zakażonych koronawirusem: 13 375/664 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - podało ministerstwo.

W piątek (1 maja) resort zdrowia informował o 228 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju oraz o kolejnych siedmiu ofiarach. Byli to pacjenci w wieku od 55 do 89 lat, m.in. z Gliwic, Gdańska i Łodzi. 

Dzień wcześniej, w czwartek (30 kwietnia) nowych przypadków było 300, a kolejnych ofiar śmiertelnych 20. W środę zaś resort zdrowia informował aż o 422 nowych przypadkach zakażenia - był to najwyższy bilans od 10 dni. W sumie największy dobowy przyrost nowych przypadków odnotowano do tej pory w niedzielę 19 kwietnia - było to 545 zachorowań.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - od poniedziałku 4 maja "poluzowane" mają zostać niektóre obostrzenia związane z epidemią. I tak przywrócona zostanie działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.

Od 6 maja z kolei otwarte mogą zostać żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku ma podejmować organ prowadzący, czyli samorząd. Wielu włodarzy zapowiada jednak, że placówek tego dnia jeszcze nie otworzy.  W Bydgoszczy mówi się o terminie 11 maja (w najbardziej optymistycznym przypadku), w Ciechanowie - 18 maja. Po majówce nie ruszą też placówki w Warszawie, Poznaniu czy Katowicach. Samorządowcy zgodnie zwracają uwagę, że rząd przerzucił na nich odpowiedzialność za zdrowie i życie dzieci oraz opiekunów, a jednocześnie dał mało czasu na przygotowania. 

Pierwsze ograniczenia zostały zniesione nieco ponad tydzień temu. Od 20 kwietnia otwarte są parki, skwery i lasy - do tych ostatnich można wejść nawet bez maseczki. Oprócz tego nastąpiły pewne zmiany w sklepach, do których może wejść więcej klientów niż przedtem. Niezmienna pozostaje regulacja w sprawie tego, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. Więcej osób może też gromadzić się w kościołach.

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał na jednej z konferencji, że do tego należy się przyzwyczaić, ponieważ ten obowiązek może zostać z nami na dłużej. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM