Od poniedziałku galerie handlowe i hotele wracają do pracy. Jest jednak sporo obostrzeń

Od poniedziałku możliwie jest robienie zakupów w centrach handlowych. Będą one musiały jednak dbać o zachowanie dystansu między klientami, dokładnie ich liczyć i dezynfekować sprzęt. Na razie zamknięte będą działające w nich do tej pory kina, siłownie czy place zabaw. Specjalne obostrzenia będą też obowiązywały w hotelach i sklepach meblarskich.
Zobacz wideo

Tak jak w przypadku innych sklepów - w całej galerii handlowej będzie obowiązywała zasada 15 metrów kwadratowych na jedną osobę. Według wytycznych sklepy muszą mieć pojemniki z preparatem do dezynfekcji oraz rękawiczki dla klientów.

Obowiązkowe maski, dezynfekcja i rękawiczki

Pracownicy i klienci powinni zachowywać dwumetrowy dystans i zasłaniać nos i usta. Zarządcy galerii będą dbać o to, żeby ludzie nie gromadzili się też w korytarzach. Sklepy powinny zapewniać jednorazowe rękawiczki.

- Wszędzie, gdzie można było siadać dowolnie, spotykać się w celach innych niż zakupowe, wszystkie te miejsca zostaną wyłączone  - mówił w TOK FM Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Chodzi o ławki, kanapy czy fontanny. Strefy gastronomiczne będą otwarte, ale tylko z jedzeniem na wynos i na dowóz. Klienci przyjeżdżający do centrum handlowego samochodem powinni parkować na co drugim miejscu. Jeśli takiej możliwości nie będzie, powinni przynajmniej zachować dystans przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta.

Jedzenie tylko na wynos

Resort rozwoju poinformował też, że w strefie gastronomicznej będzie można kupować żywność wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. "Dania nie mogą być spożywane na miejscu, czyli na terenie galerii, ani na ulicy" - czytamy w komunikacie.

Od poniedziałki - z obostrzeniami - otwierają się też hotele i pensjonaty. Mogą się też otwierać galerie sztuki i muzea, a także biblioteki i niektóre obiekty sportowe.

Szczególne zasady bezpieczeństwa w hotelach

Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa.

Ograniczona będzie liczba gości, którzy jednocześnie mogą znajdować się w obiekcie. Informacja na ten temat powinna być wywieszona w widocznym miejscu w budynku.

Każdy obiekt będzie musiał stosować iloczyn: liczba pokoi razy dwie osoby. W obiekcie będą mogły przebywać jedynie osoby niezakawaterowane.

W obiekcie muszą znajdować się dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

MR rekomenduje też zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji. Pokoje i sprzęty mają być dezynfekowane

Personel sprzątający ma być wyposażony i przestrzegać używania jednorazowej maseczki, rękawiczek, a w razie potrzeby jednorazowego fartucha z długim rękawem.

Części gastronomiczne, baseny i pokoje zabaw będą zamknięte.

Obostrzenia w sklepach meblarskich

W sklepach meblarskich na jedną osobę przypadać ma minimum 15 m kw. powierzchni.

Po każdym kliencie należy zdezynfekować PIN-pady. Właściciele sklepów powinni zadbać o bieżącą dezynfekcję toalet, wind, klamek, telefonów, klawiatury komputerów, urządzeń w pomieszczeniach socjalnych oraz innych, często dotykanych powierzchni.

Pracownicy sklepu powinni dbać o zachowywanie bezpiecznej odległości w kontaktach z klientami (min. 1,5 metra). Rekomendacja nie dotyczy to stanowisk kasjerskich oraz punktów obsługi klienta, ale muszą one być wyposażone w specjalne osłony.

Luzowanie obostrzeń. Jakie są etapy?

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM