II etap odmrażania gospodarki. Galerie i centra handlowe wracają dziś do pracy

Od dziś można ponownie robić zakupy w centrach handlowych. Przestrzegać trzeba jednak będzie wielu obostrzeń. Na razie zamknięte będą działające wcześniej w galeriach kina, siłownie czy place zabaw.
Zobacz wideo

Tak jak w przypadku innych sklepów - w całej galerii handlowej będzie obowiązywała zasada 15 metrów kwadratowych na jedną osobę. Według wytycznych sklepy muszą mieć pojemniki z preparatem do dezynfekcji oraz rękawiczki dla klientów.

Klienci przyjeżdżający do centrum handlowego samochodem powinni parkować na co drugim miejscu. Jeśli takiej możliwości nie będzie, powinni przynajmniej zachować dystans przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta.

Nadal zamknięte będą kina, siłownie i sale zabaw. Wyłączone z użytku będą ławki, kanapy czy fontanny. Strefy gastronomiczne będą czynne, ale tylko z jedzeniem na wynos i na dowóz. "Dania nie mogą być spożywane na miejscu, czyli na terenie galerii, ani na ulicy" - czytamy w komunikacie resortu rozwoju.

Ponieważ nowe zasady obowiązujące w centrach handlowych nie gwarantują takich samych obrotów jak przed pandemią koronawirusa, firmy domagają się obniżek czynszów.

Od poniedziałku działalność wznawiają też hotele i pensjonaty, Galerie sztuki, muzea, biblioteki oraz niektóre obiekty sportowe.

Luzowanie obostrzeń. Jakie są etapy?

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM