Koronawirus w Polsce. Prawie 250 nowych przypadków zakażenia

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Odnotowano 244 nowe przypadki zachorowania i pięć kolejnych ofiar śmiertelnych.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 244 nowych przypadkach zakażenia i o pięciu ofiarach śmiertelnych koronawirusa. 

Potwierdzone przypadki dotyczą osób z województw: dolnośląskiego (75), śląskiego (61), mazowieckiego (33), małopolskiego (30), zachodniopomorskiego (13), wielkopolskiego (11), opolskiego (7), podkarpackiego (6), świętokrzyskiego (4), warmińsko-mazurskiego (2) i lubuskiego (2).

"Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-K Żyrardów, 64-K Białe Błota, 91-K, 93-K Gdańsk, 51-M Tychy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - czytamy na Twitterze resortu. 

Łącznie odnotowano w Polsce do tej pory 13 937 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 683 osoby.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W niedzielę 3 maja resort poinformował o 318 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Podano też informację o nowych zgonach - zmarło 15 osób.

W sobotę (2 maja) Ministerstwo Zdrowia przekazało z kolei informację o 270 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju oraz o 13 ofiarach.

W piątek (1 maja) potwierdzono 228 nowych zakażeń i siedem zgonów. 

Dzień wcześniej, w czwartek (30 kwietnia) nowych przypadków było 300, a kolejnych ofiar śmiertelnych 20. W środę zaś resort zdrowia informował aż o 422 nowych przypadkach zakażenia - był to najwyższy bilans od 10 dni. W sumie największy dobowy przyrost nowych przypadków odnotowano do tej pory w niedzielę 19 kwietnia - było to 545 zachorowań.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - od poniedziałku 4 maja "poluzowane" mają zostać niektóre obostrzenia związane z epidemią. Przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.

Od 6 maja z kolei otwarte mogą zostać żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku ma podejmować organ prowadzący, czyli samorząd. Wielu włodarzy zapowiada jednak, że placówek tego dnia jeszcze nie otworzy.  W Bydgoszczy mówi się o terminie 11 maja (w najbardziej optymistycznym przypadku), w Ciechanowie - 18 maja. Po majówce nie ruszą też placówki w Warszawie, Poznaniu czy Katowicach. Samorządowcy zgodnie zwracają uwagę, że rząd przerzucił na nich odpowiedzialność za zdrowie i życie dzieci oraz opiekunów, a jednocześnie dał mało czasu na przygotowania. 

Pierwsze ograniczenia zostały zniesione nieco ponad tydzień temu. Od 20 kwietnia otwarte są parki, skwery i lasy - do tych ostatnich można wejść nawet bez maseczki. Oprócz tego nastąpiły pewne zmiany w sklepach, do których może wejść więcej klientów niż przedtem. Niezmienna pozostaje regulacja w sprawie tego, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. Więcej osób może też gromadzić się w kościołach.

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał na jednej z konferencji, że do tego należy się przyzwyczaić, ponieważ ten obowiązek może zostać z nami na dłużej. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM