Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane. Spadła liczba nowych zakażeń

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Odnotowano 69 nowe przypadki zachorowania i 15 kolejnych ofiar śmiertelnych.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 69 nowych przypadkach zakażenia i 15 ofiarach śmiertelnych koronawirusa. Nowe przypadki są: z województw: śląskiego (19), łódzkiego (19), mazowieckiego (12), podkarpackiego (7), opolskiego (6), dolnośląskiego (3), małopolskiego (2) i zachodniopomorskiego (1).

- Z przykrością informujemy o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 65-M Poznań, 70-M Gliwice, 53-M Wrocław, 86-M, 44 -M Koszalin, 76-K, 77-M Szczecin, 71-M Tychy, 73-M Radom, 59-M, 88-K, 67-M Warszawa, 87-K Kalisz, 87-K Gdańsk, 79-M Kędzierzyn Koźle - podało ministerstwo.

Łącznie mamy 14006 zakażonych, w tym 698 zgonów.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W poniedziałek przed południem Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 244 nowych zakażeniach oraz o pięciu ofiarach śmiertelnych.  Łączna liczba nowych zakażeń 4 maja to 313 oraz 20 ofiar śmiertelnych.

W niedzielę 3 maja resort poinformował o 318 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Podano też informację o nowych zgonach - zmarło 15 osób.

W sobotę (2 maja) Ministerstwo Zdrowia przekazało z kolei informację o 270 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju oraz o 13 ofiarach.

W piątek (1 maja) potwierdzono 228 nowych zakażeń i siedem zgonów. 

Przypomnijmy, że o pierwszym w Polsce przypadku zakażenia koronawirusem poinformowano 4 marca.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - od poniedziałku 4 maja "poluzowane" mają zostać niektóre obostrzenia związane z epidemią. Przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.

Od 6 maja z kolei otwarte mogą zostać żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku ma podejmować organ prowadzący, czyli samorząd. Wielu włodarzy zapowiada jednak, że placówek tego dnia jeszcze nie otworzy.  W Bydgoszczy mówi się o terminie 11 maja (w najbardziej optymistycznym przypadku), w Ciechanowie - 18 maja. Po majówce nie ruszą też placówki w Warszawie, Poznaniu czy Katowicach. Samorządowcy zgodnie zwracają uwagę, że rząd przerzucił na nich odpowiedzialność za zdrowie i życie dzieci oraz opiekunów, a jednocześnie dał mało czasu na przygotowania. 

Pierwsze ograniczenia zostały zniesione nieco ponad tydzień temu. Od 20 kwietnia otwarte są parki, skwery i lasy - do tych ostatnich można wejść nawet bez maseczki. Oprócz tego nastąpiły pewne zmiany w sklepach, do których może wejść więcej klientów niż przedtem. Niezmienna pozostaje regulacja w sprawie tego, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. Więcej osób może też gromadzić się w kościołach.

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał na jednej z konferencji, że do tego należy się przyzwyczaić, ponieważ ten obowiązek może zostać z nami na dłużej. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM