Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane. Zmarło już 700 osób

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Odnotowano 236 nowych przypadków zachorowania i trzy kolejne ofiary śmiertelne.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia przekazało rano informację o 236 nowych przypadkach zakażenia i trzech ofiarach śmiertelnych koronawirusa.

Potwierdzone przypadki dotyczą województw: śląskiego (99), wielkopolskiego (61), świętokrzyskiego (18), małopolskiego (16), dolnośląskiego (11), zachodniopomorskiego (8), pomorskiego (6), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (4), podkarpackiego (2), lubelskiego (2) i podlaskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 67-M Starachowice, 74-K Zgierz, 69-M Racibórz. Większość osób miała choroby współistniejące" - czytamy na Twitterze resortu. 

Łącznie odnotowano do tej pory 14 242 zakażeń koronawirusem. Zmarło 700 osób. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

W poniedziałek 4 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o o 313 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i kolejnych 20 osobach zmarłych. 

W niedzielę 3 maja resort poinformował o 318 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Podano też informację o nowych zgonach - zmarło 15 osób.

Przypomnijmy, że o pierwszym w Polsce przypadku zakażenia koronawirusem poinformowano 4 marca.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

Od poniedziałku 4 maja "poluzowane" zostały niektóre obostrzenia związane z epidemią. Przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów. Polacy od razu skorzystali z możliwości - np. pod sklepem IKEA w Katowicach ustawiła się ogromna kolejka. 

Od 6 maja z kolei otwarte mogą zostać żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku ma podejmować organ prowadzący, czyli samorząd. Wielu włodarzy zapowiada jednak, że placówek tego dnia jeszcze nie otworzy. Placówek tych np. nie otworzy Warszawa, Kraków, ani Poznań, powodem są między innymi trudne do wdrożenia obostrzenia. 

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał na jednej z konferencji, że do tego należy się przyzwyczaić, ponieważ ten obowiązek może zostać z nami na dłużej.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

TOK FM PREMIUM