Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia podał najnowsze dane. Blisko 160 nowych zachorowań

Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport dotyczący koronawirusa. W Polsce odnotowano 158 nowych zakażeń. Resort min. Szumowskiego poinformował, że zmarły kolejne cztery osoby zakażone koronawirusem.
Zobacz wideo

"Mamy 158 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (78), dolnośląskiego (28), wielkopolskiego (23), zachodniopomorskiego (6), pomorskiego (6), kujawsko-pomorskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (4)" - informuje Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

Resort zdrowia poinformował, że zmarły kolejne osoby zakażone koronawirusem. Wszyscy to pacjenci w podeszłym wieku. 

Od 4 marca, kiedy poinformowano o pierwszym w Polsce przypadku zakażenia koronawirusem zachorowało  14 898 osób. 737 osób spośród zakażonych zmarło.

Koronawirus w Polsce. Najwięcej zachorowań na Śląsku

W środę resort zdrowia informował o 311 nowych zakażeniach, w tym ponad połowa (157) dotyczyła województwa śląskiego. Ministerstwo przyznaje, że jest duży problem z zachorowaniami wśród górników i górniczych rodzin. W środę na Śląsk udał się Główny Inspektor Sanitarny. Ponadto w środę urzędnicy informowali o 18 kolejnych ofiarach śmiertelnych spowodowanych COVID-19.

Dzień wcześniej - we wtorek 5 maja - odnotowano aż 425 nowych przypadków zachorowań. To drugi najwyższy przyrost dobowy od początku epidemii - po odnotowanych 19 kwietnia rekordowych 545 przypadkach. Zmarło we wtorek 19 osób. 

W poniedziałek zaś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i kolejnych 20 osobach zmarłych. 

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

Od poniedziałku 4 maja "poluzowane" zostały niektóre obostrzenia związane z epidemią. Przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów. Polacy od razu skorzystali z możliwości - np. pod sklepem IKEA w Katowicach ustawiła się ogromna kolejka. 

Od 6 maja z kolei otwarte mogą być żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku podejmują jednak samorządy. Wielu włodarzy miast nie zdecydowało się więc na otwarcie placówek tego dnia przekonując, że rząd oraz GIS dali zbyt mało czasu na przygotowanie oraz za mało precyzyjne wytyczne. W związku z tym w takich miastach jak m.in. Warszawa, Poznań czy Gdańsk przedszkola i żłobki mają ruszyć dopiero za kilka dni.

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał na jednej z konferencji, że do tego należy się przyzwyczaić, ponieważ ten obowiązek może zostać z nami na dłużej.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM