Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia podał najnowsze dane. 166 nowych zakażonych

Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport dotyczący koronawirusa. Resort podał, że w Polsce mamy 166 nowych zakażeń i zmarło 18 osób.
Zobacz wideo

Mamy 166 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirus z województw: łódzkiego (59), śląskiego (38), mazowieckiego (36), małopolskiego (9), dolnośląskiego (8), opolskiego (5), świętokrzyskiego (3), zachodniopomorskiego (2), pomorskiego (2), podkarpackiego (1), lubuskiego (1), wielkopolskiego (1), lubelskiego (1) - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Zmarło 18 osób: 71-M, 71-M, 43-M Racibórz; 87-M Kędzierzyn - Koźle (mieszkaniec woj. śląskiego), 78-M, 86-K, 88-K Zgierz, 66-K, 69-M Wrocław, 92-K Kędzierzyn-Koźle, 86-K Łomża, 70-K Szczecin, 71-K Łańcut, 30-M Grudziądz, 86-M Radom, 75-M Warszawa, 80-K Poznań, 97-K Kraków

W czwartek rano resort informował o 158 nowych zakażonych oraz o czterech ofiarach śmiertelnych. 

Koronawirus w Polsce. Wcześniejszy bilans epidemii 

W środę resort zdrowia podał, że przybyło 311 nowych zakażeń, w tym ponad połowa (157) dotyczyła województwa śląskiego. Zachorowania wystąpiły tam w dużej mierze wśród górników i górniczych rodzin. W środę na Śląsk udał się Główny Inspektor Sanitarny. Ponadto w środę 18 osób zmarło na COVID-19. 

Z kolei we wtorek 5 maja - odnotowano aż 425 nowych przypadków zachorowań i był to drugi najwyższy przyrost dobowy od początku epidemii - po odnotowanych 19 kwietnia rekordowych 545 przypadkach. We wtorek zmarło 19 osób.

Łącznie mamy w Polsce 15047 przypadków i mieliśmy już 755 zgonów. 

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń, odmrażanie gospodarki

Od poniedziałku 4 maja "poluzowane" zostały niektóre obostrzenia związane z epidemią. Przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów. Polacy od razu skorzystali z możliwości - np. pod sklepem IKEA w Katowicach ustawiła się ogromna kolejka. 

Od 6 maja z kolei otwarte mogą być żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku podejmują jednak samorządy. Wielu włodarzy miast nie zdecydowało się więc na otwarcie placówek tego dnia, przekonując, że rząd oraz GIS dali zbyt mało czasu na przygotowanie oraz przekazał mało precyzyjne wytyczne. W związku z tym w takich miastach jak m.in. Warszawa, Poznań czy Gdańsk przedszkola i żłobki mają ruszyć dopiero za kilka dni.

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał na jednej z konferencji, że do tego należy się przyzwyczaić, ponieważ ten obowiązek może zostać z nami na dłużej.

DOSTĘP PREMIUM