Koronawirus w Polsce. Ponad 150 nowych przypadków zakażeń

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Odnotowano 153 nowe przypadki zachorowania i jedną ofiarę śmiertelną.
Zobacz wideo

Potwierdzone przypadki zachorowań dotyczą osób z województw: śląskiego (71), dolnośląskiego (22), wielkopolskiego (10), opolskiego (9), pomorskiego (9), małopolskiego (9), świętokrzyskiego (8), kujawsko-pomorskiego (5), zachodniopomorskiego (4), lubelskiego (3), podkarpackiego (2), warmińsko-mazurskiego (1). 

Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 57-M Racibórz. Osoba ta miała choroby współistniejące" - czytamy na Twitterze resortu. 

Łącznie odnotowano już w Polsce 15 200 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 756 osób.

W czwartek resort informował o 324 nowych zakażeniach i 22 ofiarach śmiertelnych

W środę - że przybyło 311 nowych zakażeń, w tym ponad połowa (157) dotyczyła województwa śląskiego. Zachorowania wystąpiły tam w dużej mierze wśród górników i górniczych rodzin. W środę na Śląsk udał się Główny Inspektor Sanitarny. Ponadto w środę 18 osób zmarło na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń, odmrażanie gospodarki

Od poniedziałku 4 maja "poluzowane" zostały niektóre obostrzenia związane z epidemią. Przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów. Polacy od razu skorzystali z możliwości - np. pod sklepem IKEA w Katowicach ustawiła się ogromna kolejka. 

Od 6 maja z kolei otwarte mogą być żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku podejmują jednak samorządy. Wielu włodarzy miast nie zdecydowało się więc na otwarcie placówek tego dnia, przekonując, że rząd oraz GIS dali zbyt mało czasu na przygotowanie oraz przekazał mało precyzyjne wytyczne. W związku z tym w takich miastach jak m.in. Warszawa, Poznań czy Gdańsk przedszkola i żłobki mają ruszyć dopiero za kilka dni.

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał na jednej z konferencji, że do tego należy się przyzwyczaić, ponieważ ten obowiązek może zostać z nami na dłużej.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM