Które państwa najlepiej radzą sobie z COVID-19? Polska w zestawieniu wypada blado

Polska wciąż musi podejmować działania, by skutecznie radzić sobie z epidemią koronawirusa - tak wynika z zestawienia przygotowanego przez międzynarodową organizację EndCoronavirus. Jesteśmy w grupie państw, które nie najlepiej radzą sobie z COVID-19.
Zobacz wideo

EndCoronavirus (ECV) przenalizowała trendy dotyczące koronawirusa w różnych krajach. Brała pod uwagę między innymi dzienny przyrost zachorowań na przestrzeni czasu. Na tej podstawie państwa podzielone zostały na trzy grupy. Pierwsza to te, które wygrywają walkę z COVID-19. Druga - które są blisko tej wygranej i odnotowują widoczną tendencję spadkową jeśli chodzi o nowe zachorowania. I trzecia - ostatnia - grupa to państwa, które muszą podjąć jeszcze pewne działania, bo nowych zakażeń wciąż istotnie przybywa.

I tak w pierwszej grupie państw znalazły się: Australia, Austria, Kambodża, Chiny, Chorwacja, Estonia, Grecja, Islandia, Jordania, Liban, Luksemburg, Mauritius, Nowa Zelandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Korea Południowa, Tajwan, Tajlandia i Wietnam.

Państwa, które wygrywają walkę z koronawirusemPaństwa, które wygrywają walkę z koronawirusem Endcoronavirus.org

W drugiej grupie - państw, które są blisko wygranej z epidemią - znajdują się m.in. Włochy i Hiszpania, ale także Azerbejdżan, Belgia, Kostaryka, Cypr, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Iran, Izrael, Japonia, Kirgistan, Malezja, Holandia, Portugalia, Szwajcaria, Tunezja, Turcja i Uzbekistan.

Państwa, które są blisko wygranej z wirusemPaństwa, które są blisko wygranej z wirusem Endcoronavirus.org

Polska znalazła się w ostatniej grupie państw, które powinny podjąć jeszcze dalsze działania, by ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Oprócz nas, w grupie tej znalazło się jeszcze 29 innych krajów, w tym m.in. Białoruś, Kanada, Irak, Rosja, Singapur, Szwecja, Wielka Brytania czy USA.

Przypomnijmy, do tej pory w naszym kraju odnotowano 15200 zachorowań na koronawirusa i 756 zgonów (stan na piątek 8 maja). 

Państwa z grupy trzeciejPaństwa z grupy trzeciej endcoronavirus

Jakie działania powinna podjąć Polska i inne wyżej wymienione kraje, by poprawić wskaźniki dotyczące koronawirusa i zacząć wygrywać z epidemią? EndCoronavirus wskazuje m.in. na izolowanie osób zakażonych COVID-19 od bliskich. Organizacja podkreśla, że w Wuhanie (gdzie narodziła się epidemia) aż 80 procent zakażonych to osoby, które "przejęły" wirusa od domowników. 

Poza tym zaleca wprowadzenie rygorystycznych obostrzeń w podróżowaniu, tj. ograniczenie wyjazdów zagranicznych i przymusowa kwarantanna dla osób przekraczających granice (to rozwiązanie jest już w Polsce stosowane). 

EndCoronavirus bezwzględnie zaleca także zwiększenie liczby wykonywanych testów i nakaz noszenia maseczek ochronnych. 

EndCoronavirus jest międzynarodową organizacją zrzeszającą m.in. lekarzy epidemiologów. Powstała w lutym - by pomóc w opracowywaniu rozwiązań mających na celu walkę z COVID-19. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyna instytucja, która zwraca uwagę na to, że Polska średnio radzi sobie z koronawirusem. W ostatnim tygodniu także dyrektor Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób Andrei Ammon podała, że jesteśmy jednym z czterech państw Wspólnoty, w których epidemia utrzymuje się na stabilnym poziomie. Obok nas pozostaje Rumunia, Szwecja oraz wliczana wciąż do tego grona Wielka Brytania.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM