Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane. Najwięcej nowych zakażeń na Śląsku

Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport dotyczący koronawirusa w Polsce. Odnotowano 144 nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował o 144 nowych przypadkach zakażenia oraz jednej osobie zmarłej. 

Potwierdzone przypadki zakażeń dotyczą osób z województw: śląskiego (81), dolnośląskiego (19), wielkopolskiego (15), małopolskiego (9), świętokrzyskiego (8), warmińsko-mazurskiego (3), opolskiego (3), zachodniopomorskiego (3), lubelskiego (2) i kujawsko-pomorskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-M Poznań. Osoba ta miała choroby współistniejące" - czytamy na Twitterze MZ. 

Łącznie odnotowano już w Polsce 15 510 przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 777 osób. 

W piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o 340 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 21 ofiarach śmiertelnych. Były to głównie osoby starsze - od 70 do 97 lat, między innymi z Wrocławia, Warszawy, Łodzi, Gdańska i Wolicy. 

Dzień wcześniej - w czwartek - nowych potwierdzonych zachorowań było 324, a ofiar śmiertelnych 22. W środę zaś resort zdrowia informował, że przybyło 311 nowych zakażeń, w tym ponad połowa (157) dotyczyła województwa śląskiego. Zachorowania wystąpiły tam w dużej mierze wśród górników i górniczych rodzin. Ponadto na COVID-19 zmarło w środę 18 osób.

Największy dobowy przyrost nowych przypadków koronawirusa odnotowano do tej pory w niedzielę 19 kwietnia - było to 545 zakażeń. Najwięcej ofiar - 24 - było 24 kwietnia.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń, odmrażanie gospodarki

Zarówno minister zdrowia Łukasz Szumowski, jak i eksperci przestrzegają, że wciąż jesteśmy przed szczytem zachorowań. Mimo to rząd luzuje pewne obostrzenia związane z epidemią. Od 4 maja przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.  

Od 6 maja z kolei otwarte mogą być żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku podejmują jednak samorządy. Wielu włodarzy miast nie zdecydowało się więc na otwarcie placówek tego dnia, przekonując, że rząd oraz GIS dali zbyt mało czasu na przygotowanie oraz przekazał mało precyzyjne wytyczne. W związku z tym w takich miastach jak m.in. Warszawa, Poznań czy Gdańsk przedszkola i żłobki mają ruszyć dopiero za kilka dni.

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał na jednej z konferencji, że do tego należy się przyzwyczaić, ponieważ ten obowiązek może zostać z nami na dłużej.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM