Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane. 170 nowych zakażeń, 6 ofiar śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport dotyczący koronawirusa w Polsce. Odnotowano 170 nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 6 osób.
Zobacz wideo

W sobotę (9 maja) resort przekazał informację o 288 nowych zakażeniach i dziewięciu osobach zmarłych. 156 nowych przypadków odnotowano na Śląsku

W piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o 340 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 21 ofiarach śmiertelnych. Były to głównie osoby starsze - od 70 do 97 lat, między innymi z Wrocławia, Warszawy, Łodzi, Gdańska i Wolicy.

Dzień wcześniej - w czwartek - nowych potwierdzonych zachorowań było 324, a ofiar śmiertelnych 22. W środę zaś resort zdrowia informował, że przybyło 311 nowych zakażeń, w tym ponad połowa (157) dotyczyła województwa śląskiego. Zachorowania wystąpiły tam w dużej mierze wśród górników i górniczych rodzin. Ponadto na COVID-19 zmarło w środę 18 osób.

Największy dobowy przyrost nowych przypadków koronawirusa odnotowano do tej pory w niedzielę 19 kwietnia - było to 545 zakażeń. Najwięcej ofiar - 24 - było 24 kwietnia.

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie ponad 2,6 tys. osób, kwarantanną objętych jest ponad 100 tys. osób, a nadzorem epidemiologicznym ponad 17 tys. – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory wyzdrowiało prawie 5,7 tys. osób.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń, odmrażanie gospodarki

Zarówno minister zdrowia Łukasz Szumowski, jak i eksperci przestrzegają, że wciąż jesteśmy przed szczytem zachorowań. Mimo to rząd luzuje pewne obostrzenia związane z epidemią. Od 4 maja przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.  

Od 6 maja z kolei otwarte mogą być żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku podejmują jednak samorządy. Wielu włodarzy miast nie zdecydowało się więc na otwarcie placówek tego dnia, przekonując, że rząd oraz GIS dali zbyt mało czasu na przygotowanie oraz przekazał mało precyzyjne wytyczne. W związku z tym w takich miastach jak m.in. Warszawa, Poznań czy Gdańsk przedszkola i żłobki mają ruszyć dopiero za kilka dni.

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał na jednej z konferencji, że do tego należy się przyzwyczaić, ponieważ ten obowiązek może zostać z nami na dłużej.

Pobierz aplikację TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM