Koronawirus w Polsce. Jest ponad 200 nowych przypadków. Łączna liczba zakażeń przekroczyła 16 tysięcy

Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport dotyczący koronawirusa w Polsce. Odnotowano 210 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły kolejne 3 osoby.
Zobacz wideo

W poniedziałkowym - porannym - raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 210 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zdecydowana większość z nich - aż 142 - to ponownie województwo śląskie. Pozostałe przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (25), dolnośląskiego (16), małopolskiego (14), opolskiego (5), pomorskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3) oraz zachodniopomorskiego (1).

Co ważne - łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w poniedziałek 16 tysięcy i wynosi dokładnie 16 206.

Poza tym, resort zdrowia poinformował w poniedziałek o kolejnych trzech osobach, które zmarły z powodu Covid-19. To 93-letnia kobieta z Bolesławca, 92-letnia pacjentka z Poznania i 68-latka z Łańcuta. Wszystkie te osoby, jak podało ministerstwo - miały choroby współistniejące.

Łączna liczba zgonów spowodowanych koronawirusem wzrosła do 803.

W sumie w niedzielę odnotowano 345 nowych zakażeń, a zmarło 15 osób. W sobotę (9 maja) zaś resort przekazał informację o 288 nowych zakażeniach i dziewięciu osobach zmarłych. 156 nowych przypadków odnotowano na Śląsku. 

W piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o 340 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 21 ofiarach śmiertelnych. Były to głównie osoby starsze - od 70 do 97 lat, między innymi z Wrocławia, Warszawy, Łodzi, Gdańska i Wolicy.

Największy dobowy przyrost nowych przypadków koronawirusa odnotowano do tej pory w niedzielę 19 kwietnia - było to 545 zakażeń. Najwięcej ofiar - 24 - było 24 kwietnia.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń, odmrażanie gospodarki

Rząd luzuje pewne obostrzenia związane z epidemią. Od 4 maja przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.

Od 6 maja otwarte mogą być też żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku podejmują jednak samorządy. Wielu włodarzy miast nie zdecydowało się więc na otwarcie placówek tego dnia, przekonując, że rząd oraz GIS dali zbyt mało czasu na przygotowanie oraz przekazał mało precyzyjne wytyczne.

Wciąż nie wiadomo za to, kiedy otworzą się fryzjerzy i restauracje. 

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM