Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia podał najnowsze dane. 120 nowych zakażeń koronawirusem, kolejne 8 osób zmarło

W popołudniowym raporcie w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 120 nowych zakażeniach koronawirusem oraz o 8 kolejnych ofiarach śmiertelnych.
Zobacz wideo

120 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia jest z województw: śląskiego (71), mazowieckiego (17), łódzkiego (10), małopolskiego (10), dolnośląskiego (6), lubelskiego (4) i wielkopolskiego (2).

Ofiary śmiertelne to: 87-K Poznań, 65-M Gdańsk, 77-K Kędzierzyn-Koźle, 89-K Kędzierzyn-Koźle (mieszkanka woj. śląskiego), 86-K Bolesławiec, 72-M, 87-K, 73-M Nowogrodziec.

W porannym raporcie ministerstwo informowało o 210 nowych zakażeniach oraz o trzech osobach zmarłych. Kolejne potwierdzone przypadki zachorowań dotyczą głównie Śląska (142 osoby), gdzie mamy do czynienia z ogniskami koronawirusa w kopalniach - chorują górnicy i członkowie ich rodzin.

Łącznie mamy w Polsce 16 tys. 326 przypadków i 811 zgonów.

Koronawirus w Polsce. Bilans

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest obecnie 2598 pacjentów; objętych kwarantanną jest 97 002 osób; a wyzdrowiało 5816 osób.

W niedzielę z kolei odnotowano 345 nowych zakażeń, a zmarło 15 osób. Dzień wcześniej - sobotę (9 maja) - resort informował o 288 nowych zakażeniach i dziewięciu osobach zmarłych

Największy dobowy przyrost nowych przypadków koronawirusa odnotowano do tej pory w niedzielę 19 kwietnia - było to 545 zakażeń. Najwięcej ofiar - 24 - było 24 kwietnia.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń, odmrażanie gospodarki

Rząd poluzował część obostrzeń związanych z epidemią. Od 4 maja przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.

Od 6 maja otwarte mogą być też żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku podejmują jednak samorządy. Wielu włodarzy miast nie zdecydowało się więc na otwarcie placówek tego dnia, przekonując, że rząd oraz GIS dali zbyt mało czasu na przygotowanie oraz przekazał mało precyzyjne wytyczne. Nauka zdalna w szkołach obowiązuje na razie do 24 maja. 

Wciąż nie wiadomo, kiedy otworzą się fryzjerzy i restauracje. 

Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM