Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia podał najnowsze dane. Ponad 200 przypadków na Śląsku

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 235 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Podano również, że w związku z COVID- 19 zmarło kolejnych 16 osób.
Zobacz wideo

W pierwszy wtorkowym (12 maja) komunikacie resort zdrowia podał, że odnotowano 235 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Z czego 204 z nich zanotowano na Śląsku. Zmarło kolejnych 16 osób. To dwie ponad 90-letnie kobiety z Wolicy, trzy kobiety w podobnym wieku w Poznaniu,74-letnia kobieta w Starachowicach, 67-letnia kobieta i 68-letni mężczyzna w Tarnowskich Górach, 82-letnia kobieta w Raciborzu, 71-letni mężczyzna i 76-letnia kobieta w Tychach, 51-letnia kobieta i 98-letnia kobieta w Grudziądzu, trzy starsze kobiety w Zgierzu. - Wszystkie osoby miały choroby współistniejące - podaje resort. 

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia w Polsce przekroczyła już 16 tys. Szczególnie trudna sytuacja panuje obecnie na Śląsku.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażonych i zmarłych

W poniedziałek ministerstwo podało, że testy potwierdziły zakażenie u 330 osób oraz że zmarło 11 chorych.  W niedzielę z kolei odnotowano 345 nowych zakażeń, a zmarło 15 osób. Dzień wcześniej - sobotę (9 maja) - resort informował o 288 nowych zakażeniach i dziewięciu osobach zmarłych.  Największy dobowy przyrost nowych przypadków koronawirusa odnotowano do tej pory w niedzielę 19 kwietnia - było to 545 zakażeń. Najwięcej ofiar - 24 - było 24 kwietnia.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń, odmrażanie gospodarki

Rząd poluzował część obostrzeń związanych z epidemią. Od 4 maja przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.

Od 6 maja otwarte mogą być też żłobki i przedszkola - decyzje w każdym przypadku podejmują jednak samorządy. Wielu włodarzy miast nie zdecydowało się więc na otwarcie placówek tego dnia, przekonując, że rząd oraz GIS dali zbyt mało czasu na przygotowanie oraz przekazał mało precyzyjne wytyczne. Nauka zdalna w szkołach obowiązuje na razie do 24 maja.  Matury mają rozpocząć się 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty przeniesiono na połowę czerwca. Nauczyciele skarżą się jednak, że wciąż niewiele wiadomo o sposobie przeprowadzania egzaminów oraz terminach rekrutacji do szkół średnich i na studia.

- W środę powinien zostać ogłoszony terminarz znoszenia kolejnych obostrzeń - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że szczegóły zostaną uzgodnione na wtorkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Cały czas obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - maseczką, szalikiem lub chustką albo przyłbicą.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM