Pierwsze na świecie testy na podatność na zakażenie koronawirusem trafiły do szpitala w Tychach

Pierwsze na świecie testy podatności na koronawirusa trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach. Test został opracowany przez Centrum Badań DNA w Poznaniu.
Zobacz wideo

Test pozwala sprawdzić uwarunkowania genetyczne, które odpowiadają za podatność na zakażenie koronawirusem u osób zdrowych np. pielęgniarek czy lekarzy. Mariola Szulc, prezes spółki zarządzającej tyskim szpitalem tłumaczyła, że dla chorych na Covid-19 to również bardzo istotne badanie.

- U pacjenta, który jest już chory, czyli ma dodatni wynik na koronawirusa, test pozwoli nam sprawdzić intensywność przebiegu choroby w najbliższym czasie - wyjaśniała. 

Już wcześniej testy zostały przekazane szpitalom w Lublinie i Puławach. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach jest pierwszym na Śląsku, któremu Centrum Badań DNA przekazało 50 testów.

Pierwsze na świecie testy badające podatność na koronawirusa

Opracowany w Centrum Badań DNA w Poznaniu test badający podatność na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 jest pierwszym takim testem genetycznym na świecie. Test ten wykrywa uwarunkowania genetyczne dotyczące zwiększonego narażenia na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 oraz cięższego przebiegu Covid-19.

Wojciechowicz wyjaśniał wcześniej PAP, że test pozwoli zbadać kilka mutacji genów związanych z podatnością na koronawirusa, jakie dotąd poznano i opisano, a które można analizować w ramach jednego badania. - Określone mutacje wykryto, badając pacjentów z Covid-19, którzy mieli cięższy przebieg choroby. Badania w tym zakresie prowadzono w Chinach i Stanach Zjednoczonych. My łączymy w jednym teście wszystkie doniesienia naukowe na ten temat – podkreślił.

Centrum Badań DNA w Poznaniu od 14 lat zajmuje się opracowywaniem nowych testów genetycznych dotyczących podatności na różne choroby. Bazują one na tej samej technologii sekwencjonowania wybranych fragmentów DNA.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM