W podciśnieniu i pełnym rynsztunku ochronnym. Reporterka TOK FM weszła do laboratorium, w którym wykrywa się koronawirusa. I zapytała o testy komercyjne

Najwyższy stopień ochrony, mnóstwo procedur i "pułapki", które mają sprawdzać czujność współpracowników. Reporterka TOK FM Małgorzata Waszkiewicz weszła do laboratorium, w którym przeprowadza się testy na koronawirusa. By wyobrazić sobie, jak to wygląda, posłuchaj jej reportażu.
Zobacz wideo

Pierwszy krok to wymaz. Pracownicy szpitali lub ratownicy medyczni pobierają materiał z nosogardła pacjenta. Widzieliśmy ten obrazek na wielu zdjęciach pojawiających się wciąż w mediach. Potem oznaczają próbkę, która trafia do sanepidu. Tam materiał jest katalogowany i rozdzielany do poszczególnych laboratoriów. Jednym z nich jest Instytut Łukasiewicza - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu.

Laboratorium. Tu się wykrywa koronawirusa

Do tego laboratorium wstęp mają tylko diagności. Panuje tam reżim sanitarny: wejście tylko w kombinezonach, goglach, rękawiczkach i maskach. Laboratoria są oddzielone od korytarza śluzą, w większości pomieszczeń panuje dodatkowo podciśnienie, które chroni osoby poza laboratorium. Naukowcy pracują w specjalnych komorach laminarnych.

W Campusie Pracze, w covidowym laboratorium, pracuje 12-osobowy zespół diagnostów. Są to doświadczeni biolodzy, biotechnolodzy, immunolodzy, chemicy i analitycy medyczni. Wszyscy to ochotnicy. - To wyjątkowy czas. Ja na co dzień pracuję z wirusami. Zgłosiłam się, bo mam kwalifikacje i mogę to dobrze zrobić. Skoro potrzebna jest pomoc, to pomagam - mówi dr Agnieszka Węgrzyn, immunolog, kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego PORT.

Laboratorium bada wymazy pobrane od pacjentów szpitalnych oraz osób w izolacji i kwarantannie. Wspiera w ten sposób sanepid, który dostarcza mu próbki do testów. - Najpierw wykonywana jest izolacja materiału genetycznego wirusa. Potem testy molekularne. To najbardziej wiarygodna z dostępnych obecnie metod - tłumaczy immunolog.

Dziennie mogą wykonać ponad 200 testów. Cały proces, od momentu dostarczenia próbek do wydrukowania wyników, trwa 6-7 godzin.

Posłuchaj całego reportażu Małgorzaty Waszkiewicz:

Komercyjne testy na koronawirusa. Czy to ma sens?

- Przyjdzie czas, gdy każdy będzie mógł zrobić sobie komercyjny test, na własną rękę. Mam jednak duże wątpliwości. Uważam, że test należy robić wtedy, gdy są uzasadnione powody - mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Instytutu Łukasiewicza - PORT.

- Dlaczego? - dopytuje reporterka reporterka TOK FM.

- A gdybym zaproponował Pani zrobienie testu? Pobralibyśmy od pani wymaz, zapłaciłaby pani 500 lub 600 złotych, nasi diagności zaczęliby analizować materiał. Co by pani robiła w tym czasie?

- Czekałabym.

- Gdzie? Tu? - dopytuje dyrektor.

- No pewnie w domu, po drodze zrobiłabym zakupy na obiad - odpowiada reporterka.

- W tym czasie zaraża się pani w sklepie koronawirusem, a my dostarczamy pani negatywny wynik testu - wyjaśnia absurd tej sytuacji Andrzej Dybczyński.

Na argument, że przecież wykonujemy testy na grypę, szybko pada kontrargument. - Pytanie kiedy i dlaczego je robimy. Czy dlatego, że mamy powody? Czy może dlatego, że jesteśmy ciekawi, boimy się lub mamy na to pieniądze? - pyta retorycznie dyrektor.

Czy komercyjne testy na koronawirusa mogą się więc stać maszynka do zarabiania pieniędzy, opartą na ludzkim strachu? - Gatunek ludzki ma wiele różnych słabości. Historia uczy, że jest w stanie zarabiać pieniądze na wszystkim - kwituje Andrzej Dybczyński.

A już w niedzielę 17 maja - o godzinie 7.20 - w Radiu TOK FM rozmowa z dr Matyldą Kłudkowską, Wiceprezeską Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, m.in. na temat testów i reportażu Małgorzaty Waszkiewicz

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (69)
Jak się przeprowadza test na koronawirusa? I dlaczego nie jest dostępny dla wszystkich?
Zaloguj się
 • geminix

  Oceniono 17 razy 11

  A tam pie...nie, żadnych testów nie robi się ludziom z pełnymi objawami, którzy byli na tyle rozsądni, że zostali w domu i stamtąd zadzwonili do gis-u. Schemat jest ten sam: "to na pewno nie korona, ale poddamy pana/panią kwarantannie, niech się pan/pani nigdy nie rusza pod groźbą kary". Statystyki stoją w miejscu, kasa się zgadza. W ten sposób liczba chorych jest zaniżona i to znacznie. Znam osobiście co najmniej 3 takie przypadki. Rząd KŁAMIE.

 • kotprezesa

  Oceniono 10 razy 10

  Byłby sens, gdyby testy wykonywała firma brata pisowskiego ministra.
  W innym wypadku nie ma to najmniejszego sensu.
  Nieprawdaż pisowsko-kremlowskie sqrwysyny?

 • malgosia.pawlak16

  Oceniono 10 razy 6

  nie chodzi o to, żeby wykryć, że jesteś "negatywny" w danej chwili, tylko że"pozytywny" /jeśli jesteś/ i należy się tobą i twoimi kontaktami zająć, jak nie zrobią testów w możliwie dużej ilości, to nad tym nie zapanują. Zrobienie testu, to nie musi być jednorazowy epizod. Nikt nie jest w stanie określić liczby zarażonych a za tym i zarażających gdy robi się tak mało testów. Jeszcze wszystko przed nami /oprócz testów/ zgodnie z zapowiedzią głównego znachora i też kłamczuszka

 • kzlis

  Oceniono 8 razy 6

  tekst o niczym

 • plastikpiokio

  Oceniono 5 razy 5

  tu ---jak w każdej komercji chodzi tylko o kasę a wynik to sobie weż z totolotka .

 • dzioucha_z_lasu

  Oceniono 13 razy 3

  W podciśnieniu? Pani autorka wie, że gdzieś dzwoni, ale nie zainteresowała się, co. Tak, przy takiej ochronie przed zakażeniem/skażeniem coś się z ciśnieniem w kombinezonie robi. Otóż panuje w nim NADCIŚNIENIE. Po to, żeby w razie uszkodzenia kombinezonu czynnik przed którym kombinezon ma chronić nie dostał się do środka. Przy podciśnieniu zasysał by aż miło. Podciśnienie jest stosowane w śluzach dekontaminacyjnych i zamkniętych laboratoriach, po to, by nic nie wydostało się na zewnątrz.

 • re_x

  Oceniono 4 razy 2

  w czym ten absurd?że ktoś zrobi sobie test i czekając na wynik zrobi zakupy i zarazi ludzi w sklepie?To lepiej jakby nie robił i zarażał nieświadomie przez kilka dni wszędzie?!To dopiero absurd!to biznes i każdy swego broni przed konkurencją!testy już stały się maszynką do zarabiania dla laboratoriów i bronią się przed konkurencja- wcześniej mieli p-łacone 400 zł teraz 280zł za test- 200 testów dziennie to 56 tys zł za nic..

 • bamapo

  Oceniono 6 razy 2

  Dyrektor instytutu chyba z pislamskiego nadania, czyli mądry inaczej: Lepiej aby bezobjawowcy nie wiedzieli że roznoszą i zarażali osoby z grup największego ryzyka?

 • skaut001

  Oceniono 4 razy 2

  To moze zacznijcie robic komercyjnie testy na przeciwciala. Jak ktos ma powazne objawy choroby to czy muzrobia test czy nie i tak jest na cos chory.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX