Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało nowe informacje o zachorowaniach i zgonach

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło aktualne dane o nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce - jest ich 356. Resort poinformował także o śmierci 11 chorych.
Zobacz wideo

W porannym komunikacie w poniedziałek (18 maja) resort zdrowia informował, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 217 osób, w tym u 163 z woj. śląskiego. Nowe przypadki dotyczą też osób z województw: dolnośląskiego (26), świętokrzyskiego (11), lubelskiego (7), wielkopolskiego (3), opolskiego (3), zachodniopomorskiego (2), małopolskiego (1), podlaskiego (1). Ministerstwo podało, że zmarły cztery kolejne osoby: 53-letnia kobieta ze Starachowic, 69-letnia kobieta z Tychów, 91-letnia kobieta i 88-letni mężczyzna z Łańcuta. Resort przekazał, że wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Popołudniowy komunikat mówił o 139 nowych przypadkach i 7 ofiarach śmiertelnych.

Łącznie mamy 18 tys. 885 przypadków i 936 zgonów.

Niedzielne dane mówiły o 272 nowych przypadkach, z czego aż 180 zanotowano na Śląsku, a 40 w Wielkopolsce. Ministerstwo Zdrowia informowało też o śmierci dziesięciu kolejnych osób, w większości cierpiały one na choroby współistniejące. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

W sobotę bilans nowych zachorowań wyniósł 241 przypadków, w tym 165 dotyczyło województwa śląskiego. Ponadto resort informował o ośmiu kolejnych osobach zmarłych. Byli to pacjenci w wieku od 67 do 92 lat, między innymi z Wolicy, Warszawy, Krakowa i Tychów. Większość z nich, jak podali urzędnicy, miała choroby współistniejące. 

Piątkowy raport (15 maja) mówił o w sumie 401 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce oraz 24 osobach, które z jego powodu zmarły. Aż 293 spośród nowych przypadków wykryto na Śląsku. 

Największy dobowy przyrost nowych zakażeń odnotowano w Polsce 12 maja - było to 556 przypadków. Największy dobowy przyrost zmarłych odnotowano natomiast 24 kwietnia - 40 osób. 

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

Od dziś działalność mogą wznowić zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Otwarte mają zostać również restauracje i bary, z naciskiem na serwowanie posiłków i napojów w ogródkach lub w salach przy zachowaniu odległości między stolikami. Zwiększy się też limit osób w komunikacji miejskiej. Będzie on wynosił 30 procent wszystkich miejsc w pojeździe, a nie tylko połowę miejsc siedzących (jak obecnie).  

Wcześniej - 4 maja - przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.

Koronawirus w Polsce. 103-latka najstarszym ozdrowieńcem

Przebywająca w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu 103-latka, u której stwierdzono obecność koronawirusa, została uznana za ozdrowieńca. Kobieta została przywieziona do szpitala monoprofilowego 20 kwietnia z Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach. Dyrektor szpitala Jarosław Kończyło poinformował, że pacjentka przeszła chorobę stosunkowo łagodnie.

W niedzielę do szpitala dotarły powtórzone wyniki testu na obecność koronawirusa. Podobnie jak poprzednie, były negatywne. Prawdopodobnie w poniedziałek pacjentka, już jako najstarsza w Polsce i jedna z najstarszych na świecie ozdrowieńców, opuści szpitalne mury.

Koronawirus w Polsce. Sytuacja na Śląsku

W tej chwili najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna panuje na Śląsku, gdzie stwierdzono już niemal 5,5 tys. przypadków koronawirusa, z czego znacznie ponad dwa tysiące dotyczy górników. 

Związkowcy z Sierpnia 80 i medycy apelują do górników, którzy pokonali koronawirusa o oddawanie krwi, by ich osocze mogło być wykorzystane w terapii osób gorzej przechodzących Covid-19. Chcą też zmiany przepisów, które nakazują górnikom odpracować dzień, w którym oddali krew. Pierwsi górnicy już zadeklarowali chęć oddania krwi, zaproponowali pomoc Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu MSWiA w Warszawie. Wspólna akcja medyków i górników jest także wyrazem sprzeciwu wobec hejtu, z jakim stykają się ostatnio obie grupy zawodowe.

DOSTĘP PREMIUM