Łukasz Szumowski: W ciągu dwóch tygodni decyzja ws. obowiązku noszenia maseczek

W ciągu dwóch tygodni poznamy termin ewentualnego zniesienia obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni w poszczególnych województwach - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Zobacz wideo

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia pytany był o ewentualny termin zniesienia obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. 

- Jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, jak powiedziałem, to znaczy, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w środkach komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną oczywiście.  Jak zaznaczył, decyzja o tym powinna zapaść "w przeciągu tygodnia, do dwóch". 

Minister pytany o to, jakich jednostek samorządu terytorialnego będzie dotyczyło ewentualne zniesienie konieczności zakrywania nosa i ust, wskazał, że będą to "raczej województwa". Min. Szumowski pytany, kto będzie wydawał takie decyzje, wskazał, że zostanie ona zawarta w rozporządzeniu epidemicznym, które "daje takie uprawnienia o sposobie przemieszczania się na terenie całego kraju lub jego części". - W tej chwili to rozporządzenie jest na poziomie Rady Ministrów, ale można tak uprościć, że wtedy Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązanie określenia sposobu przemieszczania się w danym regionie kraju - stwierdził. 

Szumowski odpowiedział również na pytanie o zorganizowany wypoczynek wakacyjny dzieci i młodzieży; powiedział, że do połowy czerwca zostanie wydana rekomendacja na ten temat.

Nakaz zakrywania ust i nosa

Konieczność zakrywania ust i nosa obowiązuje w Polsce 16 kwietnia. Usta i nos trzeba zakrywać w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, a także w placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach lub straganach. Obowiązuje on także w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej. 

Usta i nos zakrywać nie trzeba koniecznie specjalną maseczką, mogą to być także np. chusty lub szaliki

Za brak maseczki lub innej osłony policja może nałożyć mandat, a także skierować wnioski o ukaranie grzywną do sądu lub zawiadomić Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Ten z kolei ma prawo nałożyć na obywatela karę administracyjną. Jakie są kary za brak osłony twarzy (niezasłanianie nosa oraz ust) lub złamanie innych ograniczeń? Takiej osobie grozi do 500 zł mandatu, a przy zbiegu wykroczeń od tysiąca złotych do 5 tys. zł grzywny sądowej. Gdy ktoś nie przyjmie mandatu, może mu grozić do 30 tys. zł kary administracyjnej, a także nawet do roku więzienia, jeżeli osoba z potwierdzonym zakażeniem oddali się z miejsca, w którym ma obowiązek przebywać.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM