Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane. Już niemal 20 tys. zakażeń

W środę Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 471 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort poinformował także o śmierci kolejnych 14 chorych.
Zobacz wideo

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 170 osób, w tym u 93 na Śląsku - podało w środę po południu ministerstwo zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejne 9 osób. Łącznie odnotowano dotąd 19 tys. 739 przypadków zakażenia i 962 zgony z jego powodu.

Nowe przypadki zakażenia dotyczą osób z województw: śląskiego (93), mazowieckiego (42), łódzkiego (16), dolnośląskiego (9), opolskiego (5), świętokrzyskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), pomorskiego (1) i podlaskiego (1).

Resort przekazał, że zmarło kolejne dziewięć osób w wieku od 69 do 91 lat. Zgony miały miejsce w Kędzierzynie-Koźlu, Warszawie, Radomiu, Wrocławiu i Starachowicach. Większość osób - jak wskazało MZ - miała choroby współistniejące.

Z kolei w rano resort przekazał, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 301 osób. Nowe potwierdzone zakażenia dotyczyły osób z województw: śląskiego (182), wielkopolskiego (84), dolnośląskiego (10), opolskiego (8), podlaskiego (6), pomorskiego (4), świętokrzyskiego (2), małopolskiego (2), lubelskiego (2) i zachodniopomorskiego (1). Rano przekazano także informację o pięciu osobach zmarłych. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

We wtorek 19 maja Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 383 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort poinformował także o śmierci kolejnych 12 chorych. Najwięcej zakażeń było na Śląsku - 263. 

Dzień wcześniej odnotowano łącznie 356 nowych zakażeń (w tym 205 na Śląsku, gdzie obecnie jest największe w kraju ognisko epidemii) oraz 11 zgonów.

Niedzielne dane mówiły o 272 nowych przypadkach, z czego aż 180 zanotowano na Śląsku, a 40 w Wielkopolsce. Ministerstwo Zdrowia informowało też o śmierci dziesięciu kolejnych osób, w większości cierpiały one na choroby współistniejące. 

Największy dobowy przyrost nowych zakażeń odnotowano w Polsce 12 maja - było to 556 przypadków. Największy dobowy przyrost zmarłych odnotowano natomiast 24 kwietnia - 40 osób.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

Od poniedziałku 19 maja działalność mogą wznowić zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Otwarte mogą być również restauracje i bary, z naciskiem na serwowanie posiłków i napojów w ogródkach lub w salach przy zachowaniu odległości między stolikami. Zwiększył się też limit osób w komunikacji miejskiej. Wynosił 30 procent wszystkich miejsc w pojeździe, a nie tylko połowę miejsc siedzących (jak wcześniej).  

Wcześniej - 4 maja - przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM