Koronawirus w Polsce. Są nowe dane

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 4 kolejnych ofiarach.
Zobacz wideo

W środę wieczorem resort zdrowia poinformował o 170 nowych zakażeniach i 3 kolejnych ofiarach śmiertelnych koronawirusa.

W porannym środowym (27 maja) komunikacie resort zdrowia informował o 229 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce, z czego 106 z nich dotyczy Śląska. MZ dodał, że zmarła jedna osoba. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

We wtorek resort zdrowia informował aż o 435 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 17 ofiarach śmiertelnych. Oprócz Śląska, wzrost zachorowań nastąpił też w województwie mazowieckim, gdzie potwierdzono 76 nowych przypadków. 

Dzień wcześniej - w poniedziałek (25 maja) - ministerstwo podawało informację o 341 nowych zachorowaniach i 11 osobach zmarłych. Tego dnia liczba zgonów z powodu COVID-19 w Polsce zanotowanych od początku epidemii przekroczyła 1 tysiąc. 

W niedzielę zaś urzędnicy informowali o 395 nowych przypadkach koronawirusa i 3 ofiarach.

Rząd luzuje obostrzenia

Mimo utrzymującej się na wysokim poziome liczbie nowych zachorowań - rząd zapowiada kolejny etap "luzowania" ograniczeń związanych z epidemią. 

Znoszenie obowiązku maseczek minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał w naszym radiu już na początku tygodnia. O możliwości organizowania wesel wiceminister Janusz Cieszyński mówił kilka tygodni wcześniej. 

Przypomnijmy, od 19 maja działalność mogą prowadzić zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Otwarte mogą być również restauracje i bary, z naciskiem na serwowanie posiłków i napojów w ogródkach lub w salach - przy zachowaniu odległości między stolikami. Zwiększył się też limit osób w komunikacji miejskiej. Wynosił 30 procent wszystkich miejsc w pojeździe, a nie tylko połowę miejsc siedzących (jak wcześniej).  

Wcześniej - 4 maja - przywrócona została działalność hoteli i miejsc noclegowych. Zdecydowano też o otwarciu niektórych muzeów, galerii sztuki czy centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM