Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 352 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o dziesięciu kolejnych ofiarach śmiertelnych.
Zobacz wideo

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało informację o w sumie 352 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej, bo 138 z nich, dotyczy Śląska. Testy dały pozytywne wyniki w przypadku 65 osób z Mazowsza oraz 46 z województwa łódzkiego. 

W czwartek poinformowano również o śmierci kolejnych 10 osób. Ofiary śmiertelne koronawirusa to osoby w wieku 57-93 lata z Raciborza, Tychów, Cieszyna, Wolicy, Poznania, Siedlec iBolesławca.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W środę resort zdrowia poinformował o 399 nowych zakażeniach i 4 kolejnych ofiarach śmiertelnych koronawirusa. 

We wtorek resort zdrowia informował aż o 435 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 17 ofiarach śmiertelnych. Oprócz Śląska wzrost zachorowań nastąpił też w województwie mazowieckim, gdzie potwierdzono 76 nowych przypadków. 

Dzień wcześniej - w poniedziałek (25 maja) - ministerstwo podawało informację o 341 nowych zachorowaniach i 11 osobach zmarłych. Tego dnia liczba zgonów z powodu COVID-19 w Polsce zanotowanych od początku epidemii przekroczyła tysiąc.  W niedzielę zaś urzędnicy informowali o 395 nowych przypadkach koronawirusa i 3 ofiarach.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce, przypomnijmy, 4 marca.

Luzowanie obostrzeń. Od kiedy bez maseczek?

W środę (27 maja) rząd zapowiedział zniesienie kolejnych obostrzeń. Premier ogłosił, że od soboty (30 maja) nastąpi zniesienie obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. - Zasada ta dotyczy przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeśli zostaną przygotowane warunki, jak fryzjerzy czy restauracje - mówił premier. Dodał, że zasłanianie nosa i ust będzie nadal obowiązkowe w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej. 

Luzowanie obostrzeń. Kiedy otwarte zostaną kina?

Od 30 maja możliwe będzie też organizowanie zgromadzeń na 150 osób. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że wydarzenia te należy organizować z zachowaniem dystansu, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa.Także od soboty 30 maja, zdejmowane będą ograniczenia w liczbie osób, które będą mogły przebywać na terenie sklepu czy restauracji. Od niedzieli 31 maja nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, choć konieczne będzie zachowanie 2 metrów odległości.

6 czerwca zdjęte zostaną więc ograniczenia z m.in. z kin, teatrów, filharmonii, basenów, siłowni, solariów, salonów masażu, klubów fitness. Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby. Przy otwieraniu poszczególnych obiektów koniecznie będzie zachowanie zasad epidemicznych i sanitarnych. - Bo wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń - mówił szef rządu. 

Widownia będzie mogła być wypełniona do 50 proc. Konieczne będzie także noszenie maseczek.

Od 6 czerwca do 150 osób będą się mogły odbywać także wesela. Weselnicy nie muszą nosić maseczek. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM. 

DOSTĘP PREMIUM