Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane

W poniedziałek 1 czerwca Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w Polsce jest 380 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa oraz 10 kolejnych ofiar śmiertelnych.
Zobacz wideo

"Mamy 178 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: łódzkiego (57), mazowieckiego (47), dolnośląskiego (30), śląskiego (26), małopolskiego (6), podlaskiego (5), świętokrzyskiego (3), pomorskiego (2), wielkopolskiego (1), opolskiego (1)" - podało Ministerstwo Zdrowia. Poinformowano również o 9 nowych zgonach.

W porannym raporcie w poniedziałek resort zdrowia informował aż o 202 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa, w tym zdecydowana większość (bo aż 170) dotyczyła województwa śląskiego. Poza tym nowe przypadki odnotowano też na Opolszczyźnie (8), Dolnym Śląsku (6), w Wielkopolsce (4), na Podlasiu (3), w woj. pomorskim (3), świętokrzyskim (3), lubelskim (2), lubuskim (2) i małopolskim (1). 

Poza tym, ministerstwo informowało o jednej ofierze śmiertelnej - to 54-latka z Grudziądza.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W niedzielę padła informacja o 219 nowych zakażeniach oraz o tym, że zmarły trzy osoby.  W sobotę przybyło 416 zakażonych. Najwięcej, już tradycyjnie, na Śląsku (z rozbiciem na dwa komunikaty: 221 i 196 nowych zakażeń). Zmarło 10 osób chorych, większość z nich była w podeszłym wieku.

W piątek (29 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 330 nowych przypadkach koronawirusa i 13 osobach zmarłych. Najwięcej zakażeń odnotowano również na Śląsku.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca. Wciąż jednak w kraju obowiązuje stan epidemii.

Koronawirus. Luzowanie obostrzeń

Od soboty (30 maja) zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. Maski pozostają obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz tam, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe.

Od tego samego dnia możliwe jest również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób. Zdejmowane zostały ograniczenia w liczbie osób, które mogą przebywać na terenie sklepu czy restauracji. Od niedzieli 31 maja obowiązują limity wiernych w kościołach, choć konieczne jest wciąż zachowanie 2 metrów odległości.

Kolejny etap luzowania obostrzeń wprowadzony zostanie 6 czerwca, kiedy otwarte będą kina, teatry, filharmonie, baseny, siłownie, solaria, salony masażu czy kluby fitness. Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby. Przy otwieraniu poszczególnych obiektów koniecznie będzie zachowanie zasad epidemicznych i sanitarnych.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM