Jak często prać maseczkę? Jak często ją zmieniać?

Obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej został już w Polsce zniesiony, ale wciąż obowiązuje w sklepach czy urzędach. Jednak o maseczkę również trzeba dbać, inaczej zamiast pomóc sobie i innym, możemy nabawić się choroby. Jak często prać maseczkę? Jak często ją zmieniać?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Gdzie trzeba nosić maseczkę?
  • Jak poprawnie nosić maseczkę ochronną?
  • Jak często prać maseczkę? Jak często ją zmieniać?

Gdzie trzeba nosić maseczkę?

Polska jest jednym z krajów, w których wprowadzono obowiązek zasłaniania nosa i ust w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19. Takie działanie miało pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się groźnego wirusa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami maseczki lub inne osłony nie są już obowiązkowe w przestrzeniach otwartych, czyli np. na ulicy, w parku czy w lesie, na plaży czy podczas jazdy na rowerze - pod warunkiem utrzymania co najmniej 2 metrów odległości od innych. Jednak nadal nos i usta mają być zasłaniane, jeśli przebywamy w przestrzeniach zamkniętych, a więc w sklepach, urzędach, kościołach czy w komunikacji miejskiej.

Wiele osób deklaruje jednak, że mimo zniesienia obowiązku, który wiązał się z zasłanianiem twarzy przy niemal każdym wyjściu z domu, nadal będzie nosić maseczki ochronne. 

Jak poprawnie nosić maseczkę? 

Jak poprawnie nosić maseczkę ochronną? Przede wszystkim maseczkę trzeba mieć założoną na nos i usta, zasłonięcie tylko jedno z nich nie wystarczy. Wiele osób skarży się na niewygodę związaną z noszeniem jednorazowych masek: sznurki lub gumki bywają za krótkie lub za długie, gorzej się oddycha, parują okulary. Pomocne może okazać się samodzielne wykonanie maseczki lub zamówienie stosownego rozmiaru. Taka wielorazowa maseczka pozwoli także zaoszczędzić pieniądze. Maseczkę można wykonać z tkanin: bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliestrowych, wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem lub fizeliny.

Czytaj także: Kiedy pójdziemy do kina i teatru? >>

Jak często prać maseczkę? Jak często ją zmieniać?

O maseczkę również trzeba dbać, w innym przypadku, zamiast pomóc sobie i innym, możemy nabawić się choroby. Jak często prać maseczkę? Jak często ją zmieniać? Maseczki jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do jednorazowe użytku. Profesjonalne produkty mają zwykle dołączoną instrukcję użytkowania i to do niej powinno się zajrzeć w pierwszej kolejności. W przypadku maseczek domowej roboty lub innych nieprofesjonalnych produktów trzeba pamiętać o praniu i dezynfekcji (np. z użyciem żelazka) po ich każdorazowym użyciu. Materiałowe osłony na nos i usta powinno się prać zgodnie z zaleceniami dotyczącymi danego rodzaju materiału, ale w temperaturze nie niższej niż 60 stopni.

Zbyt długo i zbyt często noszona maseczka staje się siedliskiem bakterii i wirusów, które - choć nie są koronawirusem - to wciąż stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia użytkownika. Przed założeniem jakiejkolwiek osłony powinno się ponadto umyć ręce, a w trakcie jej noszenia i zdejmowania unikać dotykania chronionej okolicy twarzy. Do zdejmowania maski służy natomiast wiązanie lub gumka, a nie część zasłaniająca usta i nos - jej nie dotykamy.

TOK FM PREMIUM