Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną?

W Polsce wciąż obowiązuje częściowy obowiązek noszenia maseczek lub innych osłon na usta i nos. W związku z tym, że przepisy na ten temat niedawno zostały poluzowane, pojawia się wiele niejasności i rozbieżność w interpretacji. Problematyczny jest także sposób i częstotliwość użytkowania maseczek, które działają tylko wtedy, gdy nosi się je w odpowiedni sposób. Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną? Kogo dotyczy obowiązek noszenia maseczek?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Kogo nadal dotyczy obowiązek noszenia maseczek?
  • Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną?

Kto musi nosić maseczkę?

Pandemia COVID-19 nieodwracalnie zmieniła wiele aspektów naszego życia. Polska jest jednym z krajów, gdzie w związku z rosnącą liczbą zachorowań w połowie kwietnia wprowadzono obowiązek zasłaniania nosa oraz ust. Takie działanie miało pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa. Jednak pod koniec maja obostrzenia zostały poluzowane, a nowe przepisy to również niejasności i rozbieżność w interpretacji. Problematyczny jest także sposób i częstotliwość użytkowania maseczek, które działają tylko wtedy, gdy nosi się je w odpowiedni sposób.

Kogo nadal dotyczy obowiązek noszenia maseczek? Zgodnie z przepisami obowiązek zasłaniania nosa i ust ma każdy, kto:

  • jedzie komunikacją publiczną,
  • jedzie samochodem osobowym z osobami, z którymi nie mieszka (wyjątek stanowią dzieci do 4. roku życia),
  • przebywa w miejscach ogólnodostępnych: budynkach administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej,
  • przebywa w bankach, sklepach, lokalach gastronomicznych (zanim zajmiemy miejsce przy stoliku), punktach usługowych,
  • przebywa na poczcie,
  • robi zakupy na targowiskach (straganach),
  • przebywa w obiektach sportowych i turystycznych, na lotniskach i dworcach,
  • bierze udział w zorganizowanej imprezie plenerowej, np. koncercie.

Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną?

Wystarczy wyjść na zakupy albo udać się na krótki spacer, żeby spotkać w okolicy osoby, które co prawda noszą maseczki (apaszki, chusty, szaliki itp.), ale robią to nieprawidłowo. Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną? Używanie tego rodzaju osłony ma sens tylko w przypadku zasłaniania nosa oraz ust - tylko jedno z nich nie wystarczy. Jeżeli noszenie kupionej maseczki powoduje dyskomfort, warto zrobić ją samemu wedle indywidualnych potrzeb. W końcu jej celem jest pomagać, a nie uniemożliwiać funkcjonowanie. Maseczkę można wykonać z tkanin: bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliestrowych, wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem lub fizeliny.

Należy przy tym pamiętać, że maseczka ochronna lub inna osłona musi zasłaniać usta i nos. Maseczki lub osłony jednorazowe nie mogą być używane wielokrotnie, a te wielokrotne należy czyścić i dezynfekować. Ich niewłaściwe użytkowanie może zwiększać ryzyko infekcji. Przed założeniem maseczki powinno się umyć ręce, a w trakcie jej noszenia i zdejmowania unikać dotykania chronionej okolicy twarzy. Do zdejmowania maski służy natomiast wiązanie lub gumka, nie część zasłaniająca usta i nos - jej nie dotykamy.

Czytaj także: Jak często prać maseczkę? >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM