Koronawirus w Polsce. Prawie 600 zakażonych. Ponad połowa to górnicy z kopalni Zofiówka

Są najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. W sobotę potwierdzono 576 nowych zakażeń. To największa liczba od początku epidemii. 346 przypadków zakażenia dotyczy górników z kopalni Zofiówka. Zmarło kolejnych 16 osób.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował w sobotę po południu o kolejnych 317 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 

Potwierdzone przypadki dotyczą województw: śląskiego (156, wszyscy z KWK Zofiówka), łódzkiego (62), mazowieckiego (47), wielkopolskiego (27), małopolskiego (10), dolnośląskiego (7), opolskiego (5), podkarpackiego (1), podlaskiego (1) i pomorskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 80-K Starachowice, 74-M Kozienice, 83-K, 99-M, 90-K Warszawa, 84-M Warszawa (mieszkaniec woj. łódzkiego), 66-K Puławy, 77-M Wolica, 87-M, 80-M Zgierz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. " - czytamy na Twitterze Ministerstwa Zdrowia. 

W sobotę rano resort zdrowia przekazał informację o 259 nowych przypadkach zakażenia (190 w kopalni Zofiówka) oraz o sześciu osobach zmarłych.

Łącznie odnotowano już w Polsce 25 986 przypadków zakażenia. Zmarły 1153 osoby.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W piątek (5 czerwca) Ministerstwo Zdrowia informowało o 362 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej - bo aż 177 - to osoby z województwa śląskiego. Poza tym resort informował także o 20 ofiarach śmiertelnych. Były to osoby od 60 do 91 lat, większość miała choroby współistniejące. 

Dzień wcześniej, w czwartek 4 czerwca, w Polsce zanotowano 361 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i kolejne 2 ofiary śmiertelne. W środę z kolei ofiar śmiertelnych było 23, a nowych przypadków 292.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca. Wciąż w kraju obowiązuje stan epidemii.

Kolejny etap "luzowania" obostrzeń

Sobota - 6 czerwca - to dzień, w którym "luzowane" są kolejne ograniczenia wprowadzane wcześniej w związku z epidemią. I tak działalność mogą wznowić kina, teatry, opery, balet, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki - wszystko w określonych warunkach sanitarnych.

Od soboty (30 maja) zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. Maski pozostają obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz tam, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe.

Od tego samego dnia możliwe jest również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób. Zdejmowane zostały ograniczenia w liczbie osób, które mogą przebywać na terenie sklepu czy restauracji. Od niedzieli 31 maja nie obowiązują limity wiernych w kościołach, choć konieczne jest wciąż zachowanie 2 metrów odległości.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM