Koronawirus w Polsce. Nowy rekord dziennej liczby zachorowań. "Szczyt jest wciąż przed nami"

Są najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 599 nowych zakażeń. To nowy rekord. - Choroba będzie się rozwijać i szczyt jeszcze przed nami. Ja nie mówię tutaj, że będzie drugi atak tej choroby. My wciąż jesteśmy w pierwszym i jeszcze go nie przeszliśmy - mówił w TOK FM prof. Andrzej Bednarek.
Zobacz wideo

380 nowych przypadków koronawirusa, w tym 175 na Śląsku,  kolejne pięć osób zmarło - podano w popołudniowym komunikacie w poniedziałek. Rano Ministerstwo Zdrowia informowało o 219 zakażonych i 4 zmarłych. 

- Czy naprawdę powinniśmy patrzeń na to, ile osób się zaraziło? A może raczej na to, ile jest hospitalizowanych? Co jest najważniejszym wskaźnikiem? - pytał prof. Andrzeja Bednarka w "Połączeniu" Jakub Janiszewski. - Wszystkie liczby są ważne. Chorobę zakaźną łatwo jest prognozować, kiedy rozwija się ona całkowicie swobodnie. Ale tu mamy różne czynniki zapobiegające rozwojowi, choćby dystans społeczny. To bardzo spowalnia rozwój epidemii - wyjaśniał lekarz.

- Gdyby nie te restrykcje, które wprowadziliśmy, w tej chwili mielibyśmy tyle zachorowań, co we Włoszech. Natomiast choroba będzie się rozwijać i szczyt jeszcze przed nami - dodał. 

- Ja nie mówię tutaj, że będzie drugi atak tej choroby. My wciąż jesteśmy w pierwszym i jeszcze go nie przeszliśmy - doprecyzował.

- Infekcja rozwija się po cichu. Ponad 80 proc. zainfekowanych jest bezobjawowych. Jednocześnie zakaźność wirusa jest bardzo wysoka. Podstawowy współczynnik zakaźności wynosi dla niego 4 (dla grypy 1,5). To znaczy, że jeden zainfekowany zakaża średnio 4 osoby. Gdyby nie dystans społeczny, mielibyśmy przepełnione szpitale - tłumaczył prof. Bednarek. Przyznał, że w miejscach takich, jak kopalnie niemożliwe było zachowanie reżimu sanitarnego i "można było tylko czekać, jak choroba wybuchnie".

Koronawirus w Polsce. Tak wielu zachorowań do tej pory nie było

Miniony weekend był rekordowym pod względem zachorowań. W sobotę, przypomnijmy, odnotowano 576 nowych zakażeń - to rekord, tak wielu nowych przypadków nie było do tej pory w naszym kraju. W niedzielę MZ poinformowało o 575 nowych zakażeniach. Najwięcej odnotowano na Śląsku.

W sobotę 346 przypadków zakażenia dotyczyło górników z kopalni Zofiówka. W niedzielę takich przypadków było 217.

W piątek (5 czerwca) Ministerstwo Zdrowia informowało o 362 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej - bo aż 177 - to osoby z województwa śląskiego. Poza tym resort informował także o 20 ofiarach śmiertelnych. Były to osoby od 60 do 91 lat, większość miała choroby współistniejące. 

Dzień wcześniej, w czwartek 4 czerwca, w Polsce zanotowano 361 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i kolejne 2 ofiary śmiertelne. W środę z kolei ofiar śmiertelnych było 23, a nowych przypadków 292.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca. Wciąż w kraju obowiązuje stan epidemii.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie gospodarki

Miniony weekend to nie tylko rekord zachorowań. Na sobotę 6 czerwca przypadł kolejny etap luzowania obostrzeń, które nałożono w marcu w związku z epidemią koronawirusa.

Od soboty 6 czerwca działalność wznowiły kina, teatry, opery, balet, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki. Wszystko w określonych warunkach sanitarnych.

Od soboty (30 maja) zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. Maski pozostają obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz tam, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe. Od tego samego dnia możliwe jest również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób. Zdejmowane zostały ograniczenia w liczbie osób, które mogą przebywać na terenie sklepu czy restauracji. Od niedzieli 31 maja nie obowiązują limity wiernych w kościołach, choć konieczne jest wciąż zachowanie 2 metrów odległości.

Ile przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano na świecie? Mapa zachorowań - najnowsze dane>>>

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM