Kiedy trzeba mieć maseczkę? Dla kogo zasłanianie twarzy jest obowiązkowe?

W Polsce rusza IV etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Jedną z najważniejszych zmian jest zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa. Jednak są od tego wyjątki! Nowe zasady od 30 maja: dla kogo i gdzie obowiązkowe maseczki? Kto nie musi nosić maseczki?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Jakie zmiany wchodzą od 30 maja i 6 czerwca (IV etap)?
  • Dla kogo i gdzie obowiązkowe maseczki?
  • Kto nie musi nosić maseczki?

Koronawirus w Polsce. Kiedy trzeba mieć maseczkę? 

Z końcem maja zniesiony został obowiązek zasłaniania ust i nosa. Jednak są od tego wyjątki! Kto i kiedy nadal trzeba mieć maseczkę? 

Można już wyjść z domu bez maseczki na twarzy, o ile jest to wyjście do miejsca ogólnodostępnego, w którym mamy możliwość utrzymania dystansu dwóch metrów od pozostałych osób. Dotyczy to zarówno parków, jak i restauracji. Maseczka wciąż będzie jednak potrzebna w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, kościołach, salonach tatuażu, urzędach i instytucjach kultury (np. kinach, teatrach).

Co w przypadku, jeżeli nie mamy możliwości utrzymania dystansu dwóch metrów? Wtedy maseczka lub inna osłona musi znaleźć się na twarzy. Kto nie musi nosić maseczki? Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnieni są tylko rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające i osoby niepełnosprawne.

Koronawirus w Polsce. IV etap luzowania obostrzeń

W Polsce jesteśmy na IV etapie luzowania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Od połowy maja działają już zakłady kosmetyczne, fryzjerskie czy restauracje. Pod koniec maja rząd zdecydował się na poluzowanie lub zniesienie kolejnych obostrzeń. Od 6 czerwca można m.in. organizować wesela do 150 osób (przy zachowaniu obowiązujących środków sanitarnych, ale bez maseczek), otworzyć się mogą instytucje kultury: teatry, kina, filharmonie czy domy kultury, a od 30 maja w sklepach nie obowiązują limity. Nie oznacza to jednak, że wirus zniknął i wraz z nim zagrożenie. Wciąż należy zachowywać dystans i stosować środki ostrożności w postaci płynów do dezynfekcji oraz maseczek.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM