Kiedy trzeba nosić rękawiczki? Sklep, galeria, autobus - kto musi je nosić?

W czerwcu do pracy wróciły sklepy, restauracje czy zakłady kosmetyczne, otwarto także część przedszkoli i żłobków. Wciąż jednak w niektórych miejscach obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych i rękawiczek. Kiedy trzeba nosić rękawiczki? Sklep, galeria, autobus? I kto musi je nosić?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Jakie są nowe zasady w związku z pandemią COVID-19?
  • Kiedy trzeba nosić rękawiczki?
  • Sklep, galeria, autobus - kto musi je nosić?

Koronawirus w Polsce. Kiedy trzeba nosić rękawiczki?

Od wykrycia w Polsce pierwszego przypadku COVID-19 minęły już niemal trzy miesiące. Od tego czasu w kraju wprowadzano, zmieniano i odwoływano najróżniejsze obostrzenia. W czerwcu sytuacja do niemal normalnego trybu wróciły sklepy, restauracje czy zakłady kosmetyczne, które jednak wciąż działają w reżimie sanitarnym. Otwarto także część przedszkoli i żłobków. Wciąż jednak w niektórych miejscach obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych i rękawiczek. O ile w przypadku tych pierwszych sytuacja jest na ogół jasna, o tyle ludzie wciąż nie do końca zdają sprawę gdzie, kiedy, jak i czy w ogóle powinni nosić rękawiczki.

W wielu sklepach przy wejściu oprócz obowiązkowych maszyn bądź pojemników do dezynfekcji można znaleźć także specjalne foliowe rękawiczki. Jednak plątanina nowych przepisów i wprowadzanych na bieżąco zmian nie pomaga zorientować się w sytuacji, co powinno, a czego nie powinno się robić. Dlatego warto sprawdzić, kiedy trzeba nosić rękawiczki i kogo ta restrykcja dotyczy.

Kto musi nosić rękawiczki? Sklep, galeria, autobus?

Kiedy trzeba nosić rękawiczki? Rękawiczki są obowiązkowe tylko w obiektach handlowych, czyli m.in. w sklepach, galeriach i na targowiskach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obiekty handlowe lub usługowe o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2, placówki handlowe w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz zarządzający targowiskami (straganami) są obowiązani zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk.

Chociaż to po stronie obiektów handlowych leży kwestia wyposażenia klientów w powyższe środki ochronne, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do sklepu wchodzić już we własnych rękawiczkach. Ważne jest przede wszystkim to, by użytkować je w odpowiedni sposób: unikać dotykania okolic twarzy, telefonu, kluczy itp. oraz zdejmować bez dotykania części zewnętrznej rękawiczki. Szczegółowa instrukcja znajduje się tutaj

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM