Koronawirus w Polsce. Są najnowsze dane z Minsterstwa Zdrowia: 359 nowych zakażeń

W czwartek 11 czerwca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 359 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o kolejnych 9 ofiarach śmiertelnych.
Zobacz wideo

Mamy 359 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (157), łódzkiego (73), mazowieckiego (54), wielkopolskiego (27), dolnośląskiego (10), małopolskiego (9), podlaskiego (9), świętokrzyskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (3), kujawsko-pomorskiego (2), lubelskiego (2), podkarpackiego (2) i zachodniopomorskiego (2) - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 65-M Poznań, 60-M Radomsko, 84-K Łódź, 83-M, 81-M, 81-M, 32-K, 84-M, 82-K Zgierz.

Liczba zakażonych koronawirusem to: 28 201, w Polsce na COVID-19 zmarło już 1 215.

Ponadto z danych ministerstwa wynika, że liczba zajętych łóżek COVID-19 to 1700, liczba zajętych respiratorów - 75, liczba osób objętych kwarantanną - 88 074, liczba osób objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 18 234, liczba osób, które wyzdrowiały - 13 696.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W środę (10 czerwca) Ministerstwo Zdrowia informowało o 282 nowych przypadkach koronawirusa. Najwięcej tym razem było nie ze Śląska, a z Mazowsza, gdzie potwierdzono 85 przypadków. W środę zmarły też 23 kolejne osoby zarażone COVID-19, większość z nich z Warszawy. 

W poniedziałek 8 czerwca padł rekord zakażeń od początku epidemii - aż 599, najwięcej na Śląsku. Dziewięć osób zmarło. W poniedziałek też wicepremier Jacek Sasin poinformował, że w związku z zakażeniami w kopalniach, zamyka 12 z nich na trzy tygodnie. Górnicy zaś mają dostać 100 proc. postojowego. 

Miniony weekend też był rekordowym pod względem zachorowań. W sobotę, przypomnijmy, odnotowano 576 nowych zakażeń. W niedzielę MZ poinformowało o 575 nowych zakażeniach. Najwięcej odnotowano na Śląsku.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca. Wciąż w kraju obowiązuje stan epidemii.

Ile przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano na świecie? Mapa zachorowań - najnowsze dane>>>

Koronawirus w Polsce. Luzowanie gospodarki

Miniony weekend to nie tylko rekord zachorowań. Na sobotę 6 czerwca przypadł kolejny etap luzowania obostrzeń, które nałożono w marcu w związku z epidemią koronawirusa.

Od soboty 6 czerwca działalność wznowiły kina, teatry, opery, balet, a także baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki. Wszystko w określonych warunkach sanitarnych.

Wcześniej - od soboty (30 maja) zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, jeśli zachowany jest dwumetrowy dystans społeczny. Maski pozostają obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, środkach komunikacji publicznej oraz tam, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe. Od tego samego dnia możliwe jest również organizowane zgromadzeń dla maksymalnie 150 osób. Zdejmowane zostały ograniczenia w liczbie osób, które mogą przebywać na terenie sklepu czy restauracji. Od niedzieli 31 maja nie obowiązują limity wiernych w kościołach, choć konieczne jest wciąż zachowanie 2 metrów odległości.

Jeśli chodzi o kolejne kroki dotyczące znoszenia ograniczeń - 13 czerwca czeka nas otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej (o czym w środę poinformował premier Mateusz Morawiecki). Od 16 czerwca możliwe będą za to loty międzynarodowe.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM